Sport și fitnessSporturi în aer liber

Sandrin Bayi: biografie, viața personală, realizările sportive

Sandrin Bayi - celebrul biathlete francez. medaliat olimpic, campion mondial, câștigător repetată a etapelor cupa mondială.

Primele succese

Sandrin Bayi sa născut în Franța , în 1979. Sportul a ajuns la 15 de ani. Vorbiți la un nivel serios, începând din 2000, când avea 21 de ani. La o astfel de vârstă fragedă pentru biathletes ea a intrat în echipa națională la Cupa Mondială din Lahti, Finlanda. În cursa individuală a devenit 49. Acest rezultat a permis tinerei femei franceze pentru a se califica pentru cursa de urmărire. În al doilea început, ea a reușit să îmbunătățească ușor rezultatul venind la linia de sosire 42th. Puncte pentru Cupa Mondială în primul său sezon Sandrin Bayi nu a primit.

Dar sezonul următor a adus prima ei victorie. La cea de a doua etapă a Cupei Mondiale din Pokljuka Slovenia nu a fost egal în cursa individuală. Pentru acest succes, a adăugat o medalie de argint în releu. Cu toate acestea, mai mult pentru a ajunge pe podium a eșuat în etapele rămase. Ca urmare, a fost nevoie de 194 de puncte 28 în ansamblu.

sezonul de bronz

Mai mult succes pentru Sandrin Bayi a fost sezonul 2003/2004 ani. Deja biathlete experiență a câștigat în prima sa cursa - sprint în Kontiolahti, Finlanda.

Cu toate acestea, cele mai multe din acest sezon Bailly a rămas în a treia etapă. Medalia de bronz a fost la ea de două ori în releu, o dată în sprint, începe în masă și de două ori mai mult în cursa de urmărire.

În clasamentul general Mondială Bayi a pierdut în rusoaica Olga Medvedtseva, câștigând în acel an a câștigat norvegiană Liv Greta Puare.

campion mondial

2003 a fost de succes pentru Bailly în Cupa Mondială din Khanty-Mansiysk, Rusia. In prima cursa de sprint a ajuns la linia de sosire al 7 - lea, permițând 2 alunecare de pe bara, a pierdut în ultimele minute și 40 de secunde pentru câștigător, coechipierul Sylvie Bekar.

A doua zi, 16 martie 2003, Bailly a venit la începutul Pursuit etape. La prima etapă, am făcut o greșeală, dar în ziua de filmare au târât pe pentru toți participanții. Bekar favorit din ziua precedentă, pentru a permite o dor pe prima și a doua etapă, a treia și tot „sa împușcat.“ Trei focuri de cinci mers la „lapte“.

Bailly a împușcat fără un dor în a doua și a treia etapă, a patra filmare a venit în fruntea plutonului , împreună cu un Martina Glagow german. Liderii a făcut o alunecare, împreună a mers la ultimul tur, dar nu a putut identifica câștigătorul. Ei au ajuns la linia de sosire împreună, schimbul de medalia de aur.

A câștigat Cupa Mondială

Cariera cel mai mare succes în Bayi a devenit sezonul 2004-2005. Deși prima etapă în norvegiană Beytostelene un număr mare de puncte nu sunt aduse. Singurul succes - o medalie de bronz în releu.

Dar , o săptămână mai târziu prima victorie a fost în Holmenkollen. A devenit o preocupare de succes. În ajunul sprint Bailly a fost doar a patra, a pierdut la ruși împotriva prafului și a Zaitseva și biathlete sloven Tadee Brankovic. Cu toate acestea, diferența finală a fost destul de mic, astfel încât franțuzoaica a reușit să câștige prima victorie a sezonului. În „Biatlon Sports“ pe toate site-urile de sport, ea a primit cele mai favorabile comentarii și evaluări.

Aceasta a fost urmată de victoria în sprint în Ostersund polonez, un alt succes în urmărirea stațiunii de schi italian Anterselva. Și un succes la Cupa Mondială în limba slovenă Pokljuka. Bailly a fost saptamana doar irezistibil. In toate cele trei curse (sprint, pursuit și start în masă) biathlete franceză a câștigat. Aur hat-trick o ridică la partea de sus clasamentul general al etapei de Cupa Mondială. Acest campionat este atât de nimeni și nu a cedat. Cu toate acestea, avantajul final de peste Kati Wilhelm din Germania, care a luat al doilea rând, a fost destul de mic - doar 14 puncte. În toate secțiunile „Biatlon Sport“ Bailly în sezonul, a fost desemnat cel mai bun sportiv al anului.

Jocurile Olimpice de la Torino

La Jocurile Olimpice de la Torino Bailly a venit ca parte din echipa națională a Franței este deja unul dintre liderii echipei naționale. În prima cursă, două sancțiuni în sprint la linia de sosire a venit al șaselea, în spatele câștigător frantuzoaica Baverel-Robert 11 secunde.

Reabilitata în urmărirea nu a reușit, a făcut o greșeală în a doua fotografiere, și două mai mult pe a treia linie, Bayi înrăutățit poziția sa inițială venind la linia de sosire doar al 12-lea, cu un decalaj de 2 minute 55 secunde de la Kati Wilhelm din Germania, care a crescut la al 7-lea loc.

În cursa individuală Bailly a permis o alunecare pe cele trei etape , de patru, a venit pentru a termina a 6, a pierdut la câștigătorul rusoaica Svetlana Ishmuratova de minute mai mult de doi ani și jumătate.

Nu aduce succesul și început de masă. Bailly a trecut cu succes prima rundă, dar apoi a început să rateze în toate etapele ulterioare. Ca urmare, a devenit al zecelea cu un decalaj de 1 minut 45 secunde. El a câștigat cursa suedezul Anna Carin Olofsson.

Medalie la Jocurile Olimpice Bayi a câștigat în releu. Pentru echipa franceză, ea a fugit ultima etapă. Folosind doar două runde suplimentare, a câștigat locul al treilea.

Un alt Pedala olimpic a câștigat în 2010 Jocurile de la Vancouver. Apoi, de argint a fost, de asemenea, posibilitatea de a obține în releu.

Pe parcursul carierei sale Bailly au participat la 236 de curse. De 42 de ori recuperează pe podium. Activele sale 20 de victorii si doua locuri 15 7 medalii de bronz.

Cariera sa profesională sa încheiat în 2010.

viaţa personală

După finalizarea o cariera in atlet biatlon el sa concentrat asupra familiei. Sandrin Bayi, a cărui viață personală și înainte de aceasta a evoluat cu succes, iar acum a decis să aibă copii.

Prima fiica celebrului biathlete sa născut un an după ce a fost atârnat oficial pe un pistol de unghii. În 2011, Sandrin Bayi a avut o fiică, pe care a numit -o pe Lily. eveniment a avut loc la 14 memorabilă în octombrie.

După ce a devenit o mama, Bailly a decis să nu se despartă de gânduri de muncă în curs de desfășurare și de cooperare a continuat cu celebrul canal „Eurosport“, care angajează comentator de televiziune.

În curând din nou, am decis să devină mamă Sandrin Bayi. „Copii - Cel mai important lucru în viață“, - a spus ea într-un interviu. În februarie 2016 a fost născut a doua fiica ei - Morgan.

La revedere de la biatlon de carieră, Bailly este implicat activ în jurnalismul sportiv. În special, el a preluat postul de redactor-șef al ediției franceze a populare „Journal de Nord“, specializat în sporturile de iarnă.