Sport și fitnessFotbal

EURO 2000 rezultate și fapte

EURO 2000 a luat cele două țări - Belgia și Țările de Jos. Sa întâmplat pentru prima dată în istorie. Campionatul European 11 a fost mai interesant decât turneul din 1996. Echipele participante la UEFA EURO 2000, au fost 16. prefabricat mulțumit publicul cu un meci interesant, cu rezultate imprevizibile. Multe echipe slabe au fost în măsură să prezinte o senzație, jucând compoziții stelare. EURO-2000 echipa rusă nu a putut să iasă.

Calificări

Nu a fost în rundele de calificare de senzații. Grupul cel mai interesant a început în Franța, Ucraina, Rusia, Islanda, Armenia, Andorra. Pentru atingerea luptat patru echipe. Trei jocuri de pornire pentru Rusia au fost eșecuri. Dar apoi echipa a fost în măsură să dea o serie puternică de șase jocuri. În meciul final al Rusiei, a făcut o greșeală, în spatele Ucrainei, care mai târziu a cedat în Slovenia în play-off. Franța a mers la EURO 2000 de la primul loc.

Grupa A

Grupul a inclus: Portugalia, România, Anglia și Germania.

În faza grupelor a echipei naționale românești a fost ceva incredibil. Ea a reușit să bată Anglia cu un scor de 3: 2 și a jucat remiză cu Germania. Numai Portugalia a fost în măsură să oprească românilor. Foarte slab acționat Anglia, după ce a câștigat doar victoria. Eșecul a fost Germania, după ce a pierdut două meciuri și trase. Acest nivel al jocului de la germani în fotbal UEFA EURO 2000 nu se aștepta nimeni.

În playoff din Portugalia și România.

Grupa B

În grupul au fost: Italia, Suedia, Belgia și Turcia.

Nu a fost nici o senzație. Italia, fiind favorite, a avut primul loc, cu joc luminos nu a fost. Pentru al doilea loc în restul echipelor de grup de luptă. Belgienii au început bine, bate Suedia în primul joc, dar apoi a încetini și-a dat drumul turcilor 0: 2 prin trecerea lor în locul al doilea.

În playoff a plecat în Italia și Turcia.

Grupa C

În grupul au fost: Spania, Iugoslavia, Norvegia și Slovenia.

Spania, în grupul trebuia să fie clar favorit. Cu toate acestea, acest lucru nu sa întâmplat. EURO 2000 de fotbal va fi amintit pentru începutul lor indistinct. În primul meci al echipei a pierdut în Norvegia cu un scor de 1: 0. Slovenia nu a produs senzații, a pierdut 2: 1. Pentru a ieși din playoff Spania a trebuit să bată Iugoslavia. Prin minutul 90 al Iugoslaviei a condus cu un scor de 3: 2. La începutul pedepsei prelungiri în comparație cu spaniolii prin, dar acest lucru nu este suficient. In ultimele secunde din Spania a reușit să facă o minune de marcat al patrulea gol.

În playoff Spania trecută și Iugoslavia.

Grupa D

În grupul au fost: Olanda, Franța, Republica Cehă și Danemarca.

Meciurile din grup vor fi amintit nu numai un joc interesant, dar, de asemenea, scandalul judecătorilor. Duel Țările de Jos, Republica Cehă a avut loc în suspans. Republica Cehă a condus jocul, iar meciul a ajuns la capăt. Se pare că Țările de Jos sări. La sfârșitul jocului pentru un judecător fault foarte discutabile stabilit o sancțiune care a fost pus în aplicare.

Ei au ajuns la playoff Olanda și Franța.

sferturile de finală

Meciul Spania-Franța a fost cel mai interesant din Euro 2000 finala trimestru. Compozițiile ambelor echipe a fost impresionant. Spania a început cu multă încredere, imediat a creat câteva momente periculoase la porțile francezilor, dar portarul a jucat în mod fiabil. La un moment dat Djorkaeff face standard si Zidane trimite mingea în colțul de sus. Cinci minute mai târziu, Spania și a câștigat penalty. Djorkaeff la ultimul minut ia din nou Franța înainte. La sfârșitul Spaniei are o șansă, dar Raúl nu a reușit să înscrie cu un „punct“.

Duel Olanda, Iugoslavia urma să fie interesant. Olandeze favorite clare înainte de meci nu este considerat, în plus, mulți nu le vedeți în semifinale. Cu toate acestea, Iugoslavia, care a arătat gruparea un joc incredibil, a fost distrus de olandezi. Mulți analiști nu au fost în măsură să explice acest eșec. Olanda a avut loc, de asemenea, cel mai bun joc în turneu, câștigând cu un scor de 6: 1.

România în opoziție nu a reușit să surprindă cu Italia. Din echipa care a reușit să bată Anglia în faza grupelor, ne-am așteptat mai mult. Totti si Inzaghi a marcat mingea, România a trimis acasă. joc neatrăgător remarcat George Hadzhi, care , în a doua jumătate a primit două cartonașe galbene.

În meciul Portugalia-Turcia favorit a fost evidentă. Nuno Gomes a marcat de două ori, turcii au aruncat afară din turneu. ieșirea din Turcia în playoff era deja o mare realizare, atât strigăte nemulțumite de fani nu a fost.

semifinală

Duelul dintre Țările de Jos și Italia a fost decorarea turneului. Acest lucru nu a fost finala UEFA EURO 2000, dar nu inferior inflama. Favoriții au fost luate în considerare olandeză. Ei au avut cea mai strălucitoare atacul care a reușit deja să impresioneze publicul. Italia sa opus o apărare echilibrată. Italienii au trebuit să se joace cu zece oameni din minutul 34. Două sancțiuni au fost aplicate în poarta Toldo, dar faza de joc și Rod a părăsit italienii în joc. Totul a fost decis în lovituri de departajare, care Italia a fost mai stabilă și a trecut mai departe.

În meciul Portugalia-Franța a rupt al doilea rând. În momentul principal echipe a marcat mingea și sa mutat jocul în plus. La sfârșit arbitrul atribuie o pedeapsă pentru o infracțiune pentru care au arbitru lateral. Zidane a implementat corect standardul și a condus Franța în finală.

EURO 2000 finala

Acest UEFA interesant nu a putut duce la decolorat finisaj. Și așa sa întâmplat. În minutul 55, italienii mers înainte, datorită unui gol Delvecchio. Până la sfârșitul jumătate au avut loc avantajul. În minutul adaugă mingea este la porțile Italiei. În prelungiri Franța, a marcat un gol „de aur“ și răpește trofeul UEFA EURO 2000. Franța-Italia - cel mai interesant meci a fost finala de mai mulți ani.

organizatorii turneului a adus profituri uriașe. Meciuri vizitate de milioane de fani. EURO 2000 a dat publicului o mulțime de emoții pozitive și lupte interesante.