Sport și fitnessFotbal

Euro 1984 Fotbal

Fotbal Euro 1984 turneu - un campionat care a atras o mulțime de atenție pentru un număr de motive diferite. Ai putea vedea și începători „împușcat“, și o grindină incredibilă de goluri, dar cel mai adesea este descris ca un avantaj al echipei franceze, care este, de asemenea, gazda. Deci, dacă sunteți interesat în acest turneu, acest material - pentru tine. Aici veți găsi toate informațiile despre Euro 1984 - care au fost implicate echipe, care a marcat cele mai multe goluri, care au ieșit din grup și cum să joace în playoff, precum și multe alte lucruri.

participanți

Start Euro 1984, cu luarea în considerare a necesității de participanți care se califică pentru a participa la finala acestui turneu. La acel moment, după etapa de calificare, apoi selectați o mare parte a echipei, iar apoi trece doar acele echipe care au avut loc mai întâi. Au existat șapte grupuri, și de la fiecare dintre ele ies cea mai puternică echipă - în 1984 au fost: Belgia, Danemarca, Portugalia, România, Spania, Iugoslavia și Germania de Vest. Astfel, concurența în partea finală a fost de gând să fie foarte mare, iar mulți fani au fost de așteptare pentru începerea turneului cu mare anticipare. Cu toate acestea, sa spus despre cele șapte echipe, și, de fapt, în Euro 1984 au participat opt echipe. Ce este această echipă, care nu a fost menționat mai sus și care, în consecință, nu au participat la etapa de calificare?

Gazda turneului

Prin tradiție, echipa franceză a primit direct la finala Euro 1984. turneul de calificare a avut loc pentru toate echipele, în plus față de acest lucru, deoarece ea este amanta turneului. A fost în Franța în anul acesta sa decis să organizeze Campionatul European, iar acest lucru a însemnat că francezii nu trebuie să lupte pentru un bilet la finala turneului. Au un bilet automat - și, în același timp, înainte de începerea campionatului au fost printre favorite, pentru că am avut o destul de puternic line-up de nume mari jucători. Mai mult decât atât, așa cum toți știm bine, pereții nativi sunt întotdeauna foarte utile, iar fanii în propriul lor stadion - un fel de al doisprezecelea jucător de pe teren. Prin urmare, mulți oameni au crezut că francezii ar putea câștiga Euro 1984. Primii în turneu au fost egale, dar al doisprezecelea jucător pentru a avea o influență directă asupra rezultatului.

debutanți

Noi ar trebui să acorde o atenție, de asemenea, la cele două echipe, care până în 1984 au avut niciodată în istorie nu a participat la etapa finală a Campionatului European. Este împotriva Portugaliei și România, care a făcut senzațional drumul lor în finala turneului, dar mulți experți cred că ei nu pot obține chiar și din grup ca să le reziste avut astfel de giganți de fotbal, ca Germania, Spania și Iugoslavia - să nu spun nimic de franceză, superioritatea, care a fost menționat anterior. Compoziția echipa Portugaliei pentru Euro 1984 a fost foarte diferit de ceea ce fanii sunt folosite pentru a vedea astăzi. Avem acum mulți fani, portughezii sunt asociate în principal cu figura lui Cristiano Ronaldo, care este de departe unul dintre cei mai buni jucători de pe planetă. Mai mult decât atât, echipa națională portugheză, există alți jucători importanți , cum ar fi Nani și Pepe, precum și un număr de stele în creștere , cum ar fi Renata Sanshesh, Zhoau Mariu și André Gomes. În același timp, portughezul nu a fost deosebit de vedete internaționale restante, astfel încât nimeni nu se aștepta ca echipa va arata ceva impresionant. Și în timp ce o parte din Euro 1984 în Portugalia lotul pentru anul trecut a fost mai bună decât cea din România, care sunt în general considerate principale din afară.

Formatul turneului

După cum s-ar putea înțelege, în 1984, formatul turneului a fost foarte diferit de cel la care fanii sunt obișnuiți astăzi. În 2012, la Campionatul European au existat patru grupuri de câte patru echipe din fiecare grup de două echipe care s-au în sferturile de finală. În 2016, numărul de echipe participante a crescut, numărul de grupuri a crescut de la patru la șase, iar playoff nu sunt incepand de la sferturile de finala acum patru ani, și cu 1/8 de finală. Dar, în acele zile a fost un alt format - opt echipe au format două grupuri, din care cele două echipe, care apoi se confruntă reciproc, o dată în semifinale. Astfel, turneul a durat mult mai puțin decât este acum. Dar Euro 1984 de fotbal fiind încă luminoase și pline de culoare, și cel mai important - un joc incredibil care a arătat echipa franceză.

Grupa A

Primul grup a fost așa-numitul „grup de moarte“, care erau aproape toți cei mai puternici reprezentanți ai Euro 1984 - Franta, Iugoslavia, Belgia și Danemarca. meci de deschidere a avut loc între Franța și Danemarca, și de divertisment în mod specific că nu-și amintea. A fost marcat doar un singur gol - Michel Platini, protagonistul acestui turneu, echipa a primit victoria sa în finalul reuniunii. Belgienii sunt un pic mai încrezător echipa a învins Iugoslavia - bile și a marcat Vandenberg Grün. Dar a doua rundă a fost o adevărată fiesta gol - ambele jocuri sa încheiat cu un scor de 5: 0. Francezii învins belgienii (mingea a marcat Giresse si Fernandez, dar Platini a marcat un hat-trick), iar danezii lăsat în afara echipei naționale a Iugoslaviei (Berggreen, Elker-Larsen și Lauridsen chalked o minge bună, și Arnesen - doar două) . Ultima rundă a fost decisiv - francezii au asigurat deja acces la grup, iar pentru al doilea rând, în opoziție internă au luptat danezii și belgienii. Franța, din nou, ar dori să-i mulțumesc lui Michel Platini pentru victorie, deoarece el a proiectat un alt hat-trick, la care echipa națională a Iugoslaviei a fost în măsură să răspundă doar două goluri și Sestic Stojkovic. Ei bine, într-un duel foarte dramatic danezii au reușit să transforme complet cursul reuniunii și să ofere o ieșire la playoff. Franky Vercauteren și Ceulemans, se pare, în prima jumătate a garanta echipei sale un loc în semi-finale, dar Arnesen penalty chiar înainte de sfârșitul primei reprize taie avantajul, iar al doilea patruzeci și cinci de minute au fost un coșmar pentru echipa belgiană. În primul rând Brill a egalat, și cinci minute înainte de finalul meciului Elker-Larsen a dat echipa Danemarca înainte furnizând semi-finale. La Euro 1984 recapitulări, desigur, nu a fost egal, dar experiența a arătat că nu este întotdeauna numele mari sunt în măsură să garanteze succesul. Acest lucru este valabil mai ales al doilea grup, care acum vor fi discutate.

Grupa B

În al doilea grup de echipe au fost Germania de Vest, Spania, Portugalia și România. Mulți au crezut că este aici, că va fi un adevărat extravaganta de notare, cum spaniolii și germanii au distrus doar românii și portughezi, joacă unul cu celălalt primul și al doilea loc. Dar, în realitate, a fost destul de diferit. Deja în primul meci al germanilor nu au putut să învingă portughezii și spaniolii au jucat, de asemenea, o remiză cu România. În al doilea tur al echipei germane a fost corectată de bătaie echipa națională din România, cu un scor de 2: 1 și iese pe partea de sus, la fel ca în al doilea meci al spaniolilor din nou, nu a putut câștiga. Germanii au fost suficient pentru a lega cu spaniolii, dar ei nu au vrut să renunțe atât de repede - și în minutul 90 a existat o senzație. Maceda a marcat un gol, care a lipsit un loc germanii în semi-finale, la fel ca în meciul paralel, portughezii învins românii. Ca urmare, spaniolă afară din primul rând, și portugheză și transportate până la senzația de-a doua semi-finala.

Prima semifinală

Astfel, echipele din Spania, Franța, Danemarca și Portugalia au ieșit din grupurile lor în semi-finale. Euro 1984 - un turneu care nu a adus nici surprize pe scena playoff. În primul joc jucat între o echipă și acasă Cupa surpriză. Din păcate, visul portughez finalizat în această etapă. În prima jumătate a anului Domergue a adus gazdele, dar în a doua jumătate a Jordao egalizat, deplasând astfel jocul în prelungiri. Există deja 98 de minute a fost capabil să-și pună echipa în avantaj lor, oferind toată speranța portugheză. Dar Domergue și Platini a avut alte planuri - acestea sunt ultimele prelungiri de cinci minute, a marcat două goluri, care la scos din turneu împotriva Portugaliei, iar francezii asigurat un loc în finală.

A doua semifinală

Al doilea meci semi-finala a fost nu mai puțin dramatică - în acest caz, nu a îndrăznit să emită chiar și în prelungiri. Aproape imediat după fluierul de start Dane Lerby a deschis scorul, dar o oră mai târziu spaniolii au fost încă în măsură să câștige din nou - a marcat toate același Maceda, care a îngropat echipa Germaniei de Vest. Ca urmare, restul meciului a trecut fără goluri, precum și ore suplimentare. A venit timpul de pedeapsă, iar aici a făcut o greșeală doar jucător - aceeași Elker-Larsen, care a condus de fapt, danezii în semi-finale, a marcat golul decisiv în runda a treia la poarta belgienilor. Ca urmare, spaniolii a câștigat penalty-, obținându-se astfel un rezultat foarte impresionant la fotbal Euro 1984. Finala între Franța și Spania a promis că va fi foarte interesant, deoarece cele două favorite îndeplinite.

final

27 iunie aproape cincizeci de mii de oameni au adunat la „Parc des Princes“, stadionul principal al țării pentru a vedea incredibil de fotbal Euro 1984 - finala acestui turneu. Prima jumătate a meciului a trecut fără goluri marcate, dar al doilea a început imediat foarte puternic. După 57 de minute, Platini a făcut inimaginabilul - a marcat un gol foarte important, dar cel mai important lucru este că acest meci a fost al cincilea în turneu, care a fost sărbătorită o acțiune eficientă Michel. Până la ultimul minut spaniolii au menținut speranța de a înscrie mingea înapoi și traduce jocul în prelungiri, dar visele lor nu au putut deveni realitate. Punctul în meci a pus Bellon, care a marcat chiar înainte de fluierul final. Franța a câștigat Campionatul European de fotbal, arătând doar un joc incredibil.

medalie de bronz

După cum știți, medalia de argint a turneului a luat cu echipa națională spaniolă, dar care a primit, de asemenea, bronzul? Înainte de 1984, a avut loc întotdeauna meciul pentru locul al treilea în cadrul Campionatului European, care determină care dintre echipele care au pierdut în semifinale, vor primi o medalie. Dar este tocmai acest turneu, sa decis să nu dețină mai multe meciuri pentru locul al treilea. Astfel, medalia de bronz a fost la o dată și danezii, și portugheză. Portugalia Echipa națională a surprins pe toată lumea, nu mai puțin decât francezii - în turneul său de debut, ea a reușit să câștige medalia de bronz, deși în comun cu danezii.

Gheata de Aur

De asemenea, ar trebui să vorbim despre premiul golgheter, precum și cu privire la caracterul principal al acestui campionat. Franța Atacantul Michel Platini, și-a spart toate recordurile și a uimit lumea cu jocul lui, el a arătat la Euro 1984. După cum sa menționat deja mai sus, el a reușit, în fiecare dintre cele cinci jocuri în care a luat parte, cu două distins hat-trick. Astfel, a devenit golgheterul Platini, chalked nouă goluri în cinci meciuri - recordul absolut pentru Campionatul European, care nu este nici un fotbalist nu a putut bate azi. Mai ales acest rezultat iese în evidență la cel mai apropiat urmăritor Platini Dane Frank Arnesen, care a marcat doar trei goluri, dintre care două au fost din penalty. Ceea ce este prezentat în Campionatul francez, el a avut priceperea și arta, și va fi pentru totdeauna amintit, în multe privințe, din cauza turneului.

Campionatul Național de echipa

Ca după fiecare turneu major, Campionatul European din 1984, experții au identificat unsprezece jucători care au format un „campionat simbolic echipa.“ Acesta a inclus cei mai buni jucători din pozițiile lor. Cel mai bun portar a fost găsit Harald Schumacher german, linia defensivă a reprezentat pentru doi germani, Karl-Haynts Ferster și Andreas Brehme, iar portugheza Zhuan Pintu și Dane Morten Olsen. La mijloc au fost doar cinci persoane, dintre care trei au fost francezi: Alen Zhiress, Jean Tigana și, desigur, Michel Platini. Ei au făcut compania portughezul Fernando Chalana si Dane Frank Arnesen. Cel mai bun atacant al turneului a fost recunoscut de către german Rudi Voller.

Copyright © 2018 ro.birmiss.com. Theme powered by WordPress.