Noutăți și SocietateCelebritati

Heikki Kovalainen: biografie, fotografii

În ceea ce privește Finlanda, există un stereotip că oamenii din nordul lent al țării și pe îndelete. Cu toate acestea, acest mic Republica scandinav livrate în mod constant la cursele de Formula 1 și elegant călăreți rapid. Mika Häkkinen, Kimi Räikkönen - aceste finlandezii au fost reactive în rolurile principale în cea mai puternică serie de curse din lume. Printre faimoasele sale compatrioții nu atât de vizibil Heikki Kovalainen, Renault șofer echipe, McLaren, Lotus-Caterham. Și-a început cariera la fel de bine, completând primul său sezon în top zece, dar apoi, fără sponsorizare, a fost forțat să colaboreze cu echipa nu foarte solidă și nu mai sunt incluse printre cele mai puternice.

Calea spre Formula 1

Practic toate cele mai puternice Racers din lume a început cariera în karting. La mici mașini de scris deschise chiar și copiii pot perfecționa abilitățile lor de conducere. Am urmat această cale și Heikki Kovalainen, a carui ani mai devreme au trecut pe circuitul de karting. A început motor de curse cât mai devreme de zece ani, ajungând la progrese. În 1999 a devenit al doilea în țară, iar un an mai târziu, a câștigat Campionatul scandinav. El a ajuns, de asemenea podiumurile lumii, devenind medaliata cu bronz a lumii.

Următoarea etapă din biografia lui Heikki sa implicat în Formula Renault seria britanică. Un nou venit ambițios a lucrat agresiv și cu îndrăzneală pe pista, nu a ezitat să concurența din partea mai multor concurenți cu experiență. În primul său sezon, Heikki a câștigat două curse și a terminat anul la locul final de-al patrulea.

Tânăra Finlandezul a atras atenția Renault, și a fost inclus în grupul de sponsorizare. Sezonul 2002 Heikki Kovalainen a început deja de curse în Formula 3. Aici el a fost, de asemenea, în rolurile principale și a câștigat în mod regulat, la etapele seriei de curse.

Debut în seria Royal

Tânărul finlandez a escaladat conducătorul auto în curând nivelul versiunilor minore de curse, iar în 2005 a fost invitat în calitate de pilot de teste la echipa Renault pentru testarea automobile echipei franceze. Pe parcursul anului 2006, Heikki Kovalainen cercuri conștiincios înfășurată pe mașinile de la noua sa echipa, cronometrat un total de 28 000 km.

În 2007, franceză „stabilă“ a lăsat liderul Fernando Alonso, care a preferat o alta echipa si directori Renault au decis să pună în perspectivă Finn, traducându-l în prima echipă. Prima etapă a Grand Prix-Kovalainen a petrecut destul de nervos și a făcut unele greșeli și a termina cursa pe locul zece. Cu toate acestea, al doilea eveniment al sezonului în Malaezia, el a reușit să termine al optulea, câștigând primele puncte în clasamentul campionatului.

Se răcește și încrezător Heikki Kovalainen a efectuat foarte bine primul sezon. El ar putea deveni chiar primul pilot din istoria Formulei 1, care este în primul său sezon a terminat în toate etapele. Cu toate acestea, în etapa din Brazilia, mașina lui a suferit leziuni grave la mașină Schumacher și cal de curse finlandez fizzled. Ca urmare, el a repetat recordul lui Tiago Monteiro, care a avut loc în mod corect 16 curse în primul său sezon.

Schimbarea echipei

Fernando Alonso, care a intrat în McLaren, nu a putut găsi un limbaj comun cu managerii și partenerii noii echipe. Ca urmare, el a decis să se întoarcă la Renault, cu care a avut o amintiri placute ale sezonului de campionat. Două „stabil“ a făcut un fel de rocada, care a avut ca rezultat Alonso a revenit echipei franceze, iar Heikki Kovalainen sa mutat la McLaren.

2008 a fost cel mai mare succes în cariera de pilot finlandez. Acesta a fost în acel an el a fost prima și ultima dată în viața mea a fost în măsură să câștige o etapă a Grand Prix, a câștigat în Ungaria, de mai multe ori a ajuns pe podium.

Prima cursa a sezonului din Australia, Heykki Kovalaynen a început să șoc, luând în pas locul al cincilea. Deja la următoarea etapă din Malaezia, a devenit a treia și a urcat pe podium.

Marele Premiu al Ungariei a devenit evenimentul principal în cariera unui atlet. Piesa din Budapesta a fost întotdeauna considerată una dintre cele mai periculoase din Formula-1. Este plină de răsturnări de situație și oferă posibilități limitate pentru durata de rulare de mare viteză. Pricepere, manevrarea în curbe, Heikki Kovalainen bate Felipe Massa, care sa stricat motorul, și a câștigat prima cursă din cariera sa.

În cursul sezonului Finn, din nou, a fost capabil de a urca pe podium, devenind al doilea în Italia, și a terminat anul pe locul șapte finală.

Declinul rezultatelor

2009 a fost un timp al echipei Brawn si McLaren aproape nu sunt implicate în cursa din titlu. Eșecuri piloți urmărit echipa britanică din primele etape. Nici Hamilton, nici Heikki Kovalainen nu a putut pentru prima cursă, chiar intra in top 10. Ultima, de asemenea, fizzled în prima fază, după o coliziune la primul Grand Prix din Australia.

La urmatoarea cursa din Malaezia Heikki tors in primul tur si a terminat printre ultimele. Apoi, el face câteva recuperat, el a marcat în mod regulat de puncte, dar nu a reușit să urce pe podium.

Liderii echipei McLaren au fost nemulțumiți de performanțele sale de co-pilot, și a profitat de plecarea de apărarea campion Jenson Button de Brawn, invitându-l să-i în loc de curse finlandez.

Fotografii Heikki a apărut în paginile publicațiilor sportive, dar cariera sa ulterioară a fost în pericol. Rider nu a avut sponsorizare de la companii mari și nu au putut conta pe cooperarea cu lider „stabil“ Formula-1.

Încercarea de a reporni cariera

În 2010, Formula 1 a prezentat până participa la trei noi echipe. Tony Fernandes, proprietarul Lotus a decis să invite piloți cu experiență și utilizate serviciile de Jarno Trulli si Heikki. Oportunități începător serie de curse regale au fost mult monștri mai modeste ca „Ferrari“, „Mercedes“, iar în pilotul finlandez este elementar nu au capacitățile tehnice la noua sa masina pentru a concura cu riderii de conducere și să participe la lupta pentru campionat.

Pe parcursul celor trei ani petrecuți în noua echipă, Heikki Kovalainen nu a urcat pe podium și chiar nu a putut duce la o singură cursă cu ochelari recrutați. Cel mai mare succes în anii la el a fost al doisprezecelea loc în Grand Prix din Japonia.

În 2013, proprietarii de Lotus nemulțumiți de rezultatele echipei sale, a decis să-și schimbe politica și a început să recruteze cursieri bine-cunoscute și populare. Finn a fost de lucru de ceva timp, dar apoi la urma urmei, a fost invitat să devină un pilot de testare și a început să experimenteze noi caracteristici ale mașini de mare viteză.