Sport și fitnessArte martiale

Kazahstan boxer amator Daniyar Yeleusinov

De-a lungul istoriei ultimelor patru Jocurile Olimpice de vară nu au în box în categoria de până la 69 kg, nu este completă fără ca partea Kazahstan pe prima treaptă a podiumului. În 2016 a luat bagheta dirijorului Daniyar Eleusinov, atlet în vârstă de 25 de ani.

Parish în box

Una dintre principalele vedete de box ultimii ani în Kazahstan este Yeleusinov Daniyar. Biografia de atlet provine din sat regiunea Berozino Vest Kazahstan, unde a fost născut 13 martie 1991. Daniyar a devenit interesat de sport la varsta de 9 ani, iar prima dată antrenat de antrenorul emerit al tatălui său, Marat, care a avut fratele mai devreme și mai vârstnic antrenată atlet. În 16 ani, Diniyar familia sa mutat la Astana, în cazul în care talentat tânăr boxer a avut perspective bune.

Mondială și succesul continental

Primele sale turnee de juniori Yeleusinov Daniyar a câștigat chiar înainte de mutare, luând parte la Jocurile Cadet. Și în 2008, campionatul de tineret mondial din Mexic kazahă boxer a fost capabil de a ajunge la finala, iar un an mai târziu, a câștigat „aurul“ al competiției, astfel că în curând a devenit invitat în principal echipa națională a Kazahstanului.

Debut în turneul pentru adulți a scăzut la Daniyar 2010, atunci când în vârstă de 19 de ani, campionat cu încredere zaveval din Kazahstan. În același an, boxerul a fost trimis la Jocurile Asiatice din Guangzhou, în cazul în care Yeleusinov a adus, de asemenea, o medalie de aur. Doi ani mai târziu, atlet calificat pentru Jocurile Olimpice de la Londra și a reușit să ajungă în sferturile de finală, unde a pierdut la italian Vincenzo Mangiacapre. Eșecul la Olimpiada Yeleusinov Daniyar deplin rectificat la următoarele campionate mondiale. Ca parte a Campionatului Mondial a avut loc în Kazahstan, el a ajuns cu încredere în finală, în cazul în care ritmul cubanez Arisnuada Despagne, după ce a câștigat aurul.

Victoria din Rio și intenționează să devină un pro

Sportivul lupta pentru victorie și succesul său ia permis pentru a doua oară în cariera sa pentru a merge la Jocurile Olimpice. Și în 2016, în cadrul Jocurilor Olimpice din Brazilia, Rio de Janeiro, Daniyar nu avea egal în categoria de greutate de până la 69 kg. Kazahstan atlet a trecut cu încredere pe grila de turneu, câștigând în finala de la uzbecă Shahram Giyasova.

O parte din fondurile primite pentru această victorie Daniyar trimis la caritate, și a început să se gândească la o posibilă creștere feroviar. Ca rezultat, astăzi Yeleusinov serios în considerare posibilitatea de a participa la promotori de box profesionist interesat de ceea ce Statele Unite ale Americii. Prin urmare, ne putem aștepta în curând primele bătălii ale sportivului Kazahstan și pe inelul mare.