Noutăți și SocietateCelebritati

Rusă Denisenko Aleksey Alekseevich thehkvondistov: biografie, realizări și fapte interesante

Denisenko Aleksey - cunoscut sportiv taekwondo intern. medaliat cu două-time la Jocurile Olimpice de vară. Campion al Rusiei, participant repetate și câștigător al campionate din Europa și din lume. Membru al primelor Jocurile Europene de la Baku, care a câștigat medalia de bronz. El deține titlul de Maestru emerit al sportului din Rusia.

Biografie de atlet

Denisenko Aleksey sa născut în micul oraș Bataisk, care se află în regiunea Rostov. Acest lucru sa întâmplat în 1993.

Denisenko Alekseya în partea de taekwondo a condus tatăl său când avea doar 8 ani. El a mers doar la școală. În același articol de eroul nostru a cunoscut primul său antrenor, al cărui nume a fost Alexander Shin.

Părintele a viitorului campion a dat fiului său este în acest sport pentru că am vrut să fie similar cu primii idoli - Dzheki Chana și Jean-Claude Van Damme.

Pregătește -te pentru carieră sportivă a început tatăl Denisenko Alekseya din primii ani de viață. Ei au fost implicați în rigidizarea corpului. După ce inițial Alex a fost copil foarte bolnăvicios și slab.

Prima dată când Alex fără tragere de inimă a mers la secțiunea, dar treptat a devenit implicat. El a început să imite idolii tatălui său și cu energie reînnoită a început să studieze Taekwondo.

Tata spune că Alex nu doar vrea să renunțe la sport, dar în cele din urmă a decis împotriva lui. Chiar și în ciuda faptului că formarea a trebuit să pătrundă Don cu barca. Astfel de probleme au apărut în construcția de Rostov Voroșilov pod. Datorită renovarea transportului public pe malul drept al Donului, unde a antrenat, nu a mers. Prin urmare, era necesar să se folosească o barcă. Și se întoarce acasă seara târziu pe ultimul autobuz.

viaţa personală

Viața personală în cariera unui sportiv joacă un rol important doar mai recent. Înainte de aceasta, este în întregime axat pe sport.

Cel mai recent, în decembrie 2016, sa căsătorit cu Anastasia thekvondistke campion de bronz Baryshnikov a Jocurilor Olimpice de la Londra, de trei ori campion european, de două ori a câștigat medalii de bronz la campionatele mondiale.

Jocurile Olimpice de la Londra

Alexey Denisenko în taekwondo a început să arate rezultate bune din primele turnee de tineret. Curând el a ajuns la o notă antrenorii echipei naționale.

Succesele în arena internațională i -au oferitparticipe la Jocurile Olimpice de vară de la Londra , în 2012. La acea vreme, el a fost vechi nu destul de 19 ani. Denisenko a jucat în cea mai ușoară categoria de greutate - de până la 58 de kilograme.

Rușii au început drumul său spre victorie chiar și în runda preliminară, de când eram tânăr, nu este cunoscut pentru oricine atlet cu rating personale scăzute. In prima lupta de la erou Jocurile Olimpice din acest articol m - am întâlnit cu Costa Rica Heiner Oviedo. Rus a câștigat o victorie răsunătoare 5: 2.

În sferturile de finală, Alexey Denisenko la Jocurile Olimpice s -au ciocnit cu un atlet chinez Wei Chzhenyanom. De data aceasta lupta a devenit amar, mult timp, și chiar mai eficiente. Denisenko a câștigat 10: 7. Busiest a lansat semi-finala , în care Alex într - o luptă amară a dat drumul spre sud - coreeni Lee Tae Hun cu un scor de 6: 7. Apropo, rușii agresor la finala a suferit o înfrângere zdrobitoare de spaniolul Huelya Gonzalez 08:17.

Dar , Alexey Denisenko , în meciul pentru locul al treilea, așa-numita consolare finală, a câștigat Australian Safwan Khalil de 3: 1. Deci , tânărul rus a câștigat prima sa medalie olimpică. La Jocurile din Londra aceasta a fost singura dintre cele două medalii de bronz ale echipei ruse în Taekwondo.

Campionatele europene în Azerbaidjan

Următorul turneu internațional major a fost Campionatul European, care a avut loc la Baku, capitala Azerbaidjanului. Alexey Denisenko, taekwondo în biografia unui atlet la momentul respectiv a jucat un rol decisiv, selectat fara probleme pentru turneu.

La concursuri, el a efectuat în categoria de greutate de până la 68 de kilograme. După depășirea rundele preliminare, sportivul a ajuns la bătălia decisivă. În finala sa întâlnit cu Turk Servet Tazegül, dar a pierdut.

În cazul în care echipa echipa rusă a avut loc în al doilea rând, câștigând două de aur, trei de argint și două premii de bronz. Mai puternic au fost doar croați.

Campionatul Mondial din Rusia

În 2015, el a câștigat dreptul de a vorbi la Cupa Mondială Alexey Denisenko. Taekwondo în biografia unui atlet la acel moment a jucat un rol - cheie.

Eroul acestui articol luptat din nou în categoria de greutate de până la 68 de kilograme. Și în meciul final a făcut prieteni din nou cu Turk Servet Tazegül. Și a pierdut din nou.

În general, echipa rusă a evoluat prost la campionatele mondiale, terminând doar pe locul 12. În pusculita echipei noastre nu a avut nici un premiu de aur, doar două de argint (una dintre care a câștigat Denisenko) și cinci de bronz.

Jocuri europene în Baku

În 2015 , el a luat parte la următoarele competiții internaționale Alexey Denisenko. Taekwondo a fost inclusă în programul primelor Jocurile Europene. Acest lucru este analog cu Jocurile Olimpice, dar numai pentru echipele europene. Inițial sa presupus că vor fi efectuate doar sporturi de vară, dar primește acum mai multe propuneri de a organiza și jocuri europene de iarna. Este demn de remarcat faptul că , în alte continente astfel de competiții au fost în jurul pentru o lungă perioadă de timp. De exemplu, Pan-Americane, Pan-african și Pan-arabe Jocurile.

La aceste concursuri am început cu 1/8 de finală Alexey Denisenko. El sa opus atlet de la San Marino Michele Chekkarone. Rusă a câștigat cu încredere 19: 1. In sferturile de finala, eroul acestui articol tratat ca încredere cu englezul Martin Stamper - 18: 6.

Problemele au început numai în semi-finale cu proprietarul site-ului, un azer Ayhan Tagizade. In duel persistent Denysenko a dat 5: 7. În lupta pentru locul al treilea ruși întâlnit cu rivalul său mult timp - Turk Servet Tazegül. În acest moment, turcii dintr-o dată pierdut în 1/8 de finală ale polului Karolyu Robaku - 09:21.

Duelul pentru locul al treilea a fost productiv. Denisenko, în cele din urmă a reușit să câștige - 19:16.

În cazul în care echipa pe jocurile europene, rușii au fost al treilea, în spatele azerii și britanic.

A doua Olimpiadă

În 2016, la 22 de ani, a luat parte la a doua Olimpiada Alexey Denisenko. Taekwondo la Jocurile Olimpice a fost relativ tânără, dar deja o disciplină preferată.

În coroana sa categoria de greutate de până la 68 de kilograme Denisenko a fost din nou una dintre favorite. În 1/8 finală a tratat cu ușurință cu venezuelean Edgar Contreras - 12: 2. În sferturile de finală sa întâlnit cu Turk Tazegyulem, dar de data aceasta din nou, sa dovedit mai puternică decât adversarul său, care a pierdut inițial în mod regulat. Rus a câștigat 19: 6.

În semifinale, el a fost învins belgian Jaouad Ashhab 6: 1. Alexey Denisenko în finala convergentă cu sportivul de la Jordan Ahmad Abagaushom. Nu contează cât sa opus eroul acestui articol, încă pierdut 06:10.

Această medalie de argint a fost câștigat de ruși numai în aceste jocuri. Cu acest rezultat, în cazul în care echipa au împărțit locul al nouălea, cu Mexic, Nigeria, Serbia și Franța.

Pe drumul spre campionat

Acum, Alexey Denisenko continuă să se antreneze din greu, pentru a câștiga în cele din urmă o medalie de aur la marile competiții internaționale. După cum puteți vedea, atâta timp cât un astfel de succes el sau nu a fost atins o dată.

În prezent, Denisenko locuiește în orașul său natal - Bataysk. În paralel cu cariera sportivă de a studia în Naberezhnye Chelny.

Cu soția lui Denisenko intenționează să acționeze în tandem pentru Jocurile Olimpice de Vară viitoare la Tokyo , în 2020.

Copyright © 2018 ro.birmiss.com. Theme powered by WordPress.