Sport și fitnessArte martiale

Vladimer khinchegashvili, lupte: Jocurile Olimpice

Una dintre cele mai populare sportivi georgiene de astăzi - vladimer khinchegashvili. Lupta ia adus respect și recunoaștere în comunitatea de lupte. La Jocurile Olimpice din 2012, sportivul georgian a câștigat medalia de argint, vorbind în categoria până la 55 de kilograme. Și pe următoarele jocuri am fost în stare să câștige.

Biografie de atlet

In 1991 sa nascut vladimer khinchegashvili. Lupta a devenit pasiunea lui încă din copilărie. Angajarea în acest sport a început în orașul său natal Gori. În prezent , un membru al clubului sportiv locale „Dynamo“. El a fost crescut într - un sat mic de aproximativ o sută de kilometri de capitala - Tbilisi. Pe estul Georgiei.

Pasiunea și dragostea pentru acest sport a insuflat tatăl său, care a fost , de asemenea , implicat în lupte libere. Și la un nivel ridicat. În special, el a devenit câștigătorul Mondial al Tineretului și campionatele europene.

Vladimir a fost un copil a decis să meargă pe urmele lui. Prin urmare, pentru o lungă perioadă de timp pentru a suferi asupra alegerii secțiunii de sport nu a fost necesară. Printre primul său antrenor a fost tatăl lui Arkady și Nugzar Shireli.

Primul succes pe scena internă nu trebuie să aștepte mult timp, și în curând au fost urmate și victorii la nivel internațional. În 2011 a câștigat medalia de argint la Campionatul European vladimer khinchegashvili. Lupta ia adus premiul în orașul german Dortmund. De-a lungul sportivul georgian turneu are un adversar puternic. Oprește-ar putea doar rus Jamal otarsultanov dzhamal în showdown.

Familia lui Vladimir a fost cel mai mare copil, dar el are o soră, cu care a menținut mereu relații.

Jocurile Olimpice de la Londra

În 2012, khinchegashvili luptătorului Vladimer a mers prima dată la Jocurile Olimpice. atlet georgian a ajuns la evenimentul de la Londra. Georgia , prezentat la Jocurile Olimpice este echipa de luptă demnă foarte în lupta, care a câștigat în cele din urmă 6 medalii. Cu toate acestea, nici de aur nu a fost printre ei. Am fost nici o excepție și vladimer khinchegashvili. Lupta pe Jocuri a fost prezentat în 7 categorii de greutate. Vladimer khinchegashvili a apărut în cea mai ușoară categorie, nu mai grele decât 55 kg printre sportivi.

La turneul el a luat prin calificarea europeană cu un turc Ahmet Peker. La Londra, georgiano primul a preluat egiptean Ibragimom Farahom, apoi peste bulgară Radoslav Velikovs și Indian Amit Kumar. În semifinal el sa confruntat cu mari nume luptătorul japonez Shinichi Yumoto, care vladimer khinchegashvili a câștigat.

În lupta pentru medalia de aur cu georgienii ruși au convers Otarsultanovym Jamal, care a câștigat trei campionate europene deja. Meciul sa încheiat în favoarea rușilor. Prima sa medalie olimpică a câștigat Hinchegashvili Vladimir. Lupta ia adus faima în toată țara.

În clasamentul general la Olimpiada prima dată a devenit rușii a câștigat 11 medalii, inclusiv 4 de aur. Georgia a devenit a noua cu trei de argint și trei medalii de bronz.

Trecerea la o altă categorie de greutate

În 2013 vladimer khinchegashvili a inceput sa cante noua sa clasa de greutate - de până la 60 de kilograme. Campionatul European din acest sezon a avut loc în țara sa natală - la Tbilisi.

Este demn de remarcat faptul că , în categoria de până la 55 kg câștigător a fost coechipierul său , George Edisherashvili. Eroul acestui articol a ajuns în semifinale, unde sa întâlnit cu rus Opan Satomi, un campion european de trei ori. Georgieni a pierdut și a fost mulțumit cu o medalie de bronz.

campion european

În 2014 , el a început să acționeze într - o nouă clasă de greutate khinchegashvili Vladimer. Regulile Federației Wrestling a fost modificată, iar sportivul nu a fost mai greu decât 57 kg între rivali.

Campionatul European în conformitate cu noile reguli au avut loc în orașul Vantaa, Finlanda. În general, echipa georgiană a apreciat acest turneu pentru el însuși ca un eșec. Doar doi membri ai echipei naționale pe podium. Konstantin Habalashvili a fost al treilea în categoria de până la 65 de kilograme, dar vladimer khinchegashvili prima dată în cariera sa a câștigat Campionatul European.

În bătălia decisivă, el a fost mai puternic luptător din Monaco Gennadiya Tulbya, originar din Moldova.

Argint la Tașkent

Confirmați clasa ta a fost la campionatele mondiale vladimer khinchegashvili. Osetinii (Vladimir are rădăcini osetine) a sosit pentru turneul printre cei mai puternici luptători din lume în Tașkent, capitala Uzbekistanului.

Turneul a fost un triumf al echipei ruse , care a câștigat, după ce a câștigat 15 medalii, dintre care 6 au fost de aur. Echipa de fotbal a Georgiei a fost doar un singur premiu. Ea a câștigat khinchegashvili ei Vladimer.

În categoria de greutate de până la 57 de kilograme, a pierdut în finala singurul reprezentant al genei IL coreean Yang Republicii Populare Democrate, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Londra.

Triumf din Las Vegas

O nouă pagină în cariera sa sportivă vladimer khinchegashvili a deschis în 2015, când a mers la Cupa Mondială , în Las Vegas SUA. La turneul a ajuns la rangul de una dintre favorite pentru campionat, care urma să fie luate în considerare în fiecare adversar.

În acest moment , în turneu a jucat 24 de seturi de medalii. Și a fost o limită strictă - în fiecare categorie de greutate pentru o singură țară un membru poate fi reprezentat.

În lupta globală a izbucnit între ruși și americani, care a castigat in cele din urma 4 medalii de aur. Cu toate acestea, doar echipa rusă câștigătoare a fost mai mult (14 vs. 7), așa că a fost și ea sa dus la primul loc de echipa. Numărul de premii și distinse ucraineni - acestea 9 medalii. În total pe podium ridicate de reprezentanții a 29 de state.

Georgienii a câștigat doar un singur aur. Aceasta în visteria echipei sale a adus vladimer khinchegashvili. El a vorbit în categoria până la 57 kg. În semi-finala intr - o lupta greu a reușit să învingă mongoli Erdenebatyna Behbayara.

Aurul khinchegashvili Vladimer jucat cu iranian Hassan Rahimi. Luptătorul georgian a câștigat primul campionat mondial.

Campionatul din Riga

Înainte de următoarele Jocurile Olimpice de vară, cel mai important a fost Campionatul European în 2016 în lupta. Acesta a avut loc în capitala Letoniei - Riga. Echipa georgiană a arătat un rezultat genial. În cazul în care echipa de la lupte la punctele georgienilor a câștigat primul loc, bate chiar și sportivii ruși.

Numai în clasamentul medaliilor, Georgia a luat locul al doilea. La Campionatul European au 9 medalii, inclusiv 3 de aur, 2 de argint și 4 de bronz. Echipa rusă a câștigat 12 premii, dintre care 7 de aur, una de argint și 4 de bronz.

выступал Владимир Хинчегашвили. În categoria de greutate de până la 61 kg a acționat vladimer khinchegashvili. Finalul a fost dificil pentru el, el sa opus din Belarus George Kaliev. După o victorie încrezător în semifinalele Ivan română Guydea georgienii întâlnit o rezistență puternică la showdown. Acesta a reușit să câștige doar printr-o decizie a judecătorilor.

Deci, în primul sãu bancar a fost al doilea în aur cariera campionat mondial.

Jocurile Olimpice de la Rio

În august 2016 vladimer khinchegashvili a mers la a doua Jocurile Olimpice din cariera lui atletice. În lupta a fost jucat 18 seturi de premii pentru care au intrat în locul lui aproape 350 de sportivi din întreaga lume.

O mare oportunitate pentru a confirma superioritatea clasei sale de greutate a devenit Jocurile Olimpice-2016. Lupte, vladimer khinchegashvili mulți erau deja sinonime. După eșecul de acum 4 ani, un atlet din Georgia ar fi dorit să se răzbune.

În ciuda faptului că, înainte de turneul a fost numit №1 favorit, fiecare lupta se pregătea bine. Cel mai probabil adversarii săi urmau să fie azeră Gadzhi Aliev, dublu campion mondial, iranian Hassan Rahimi, Mongolia Erdenebatyna Behbayara și nord-coreean Yang Kyong-Il. Acestea toate khinchegashvili Vladimer intalnit la diferite etape ale carierei sale - și a câștigat, și a pierdut.

A fost, de asemenea imposibil de ignorat caii negri ai campionatului. Ruși Viktor Lebedev, dublu campion mondial, cubanez Yowlys Bonne și campion european actual, Vladimir Dubov.

Calea spre victorie

Calea către finala nu a fost ușor, dar a depășit vladimer khinchegashvili. Jocurile Olimpice au dovedit încă o dată că luptele migratoare nu se întâmplă aici.

În semifinal luptatorul din Georgia bested Aliyev. Dar, în final el sa opus atlet, care nimeni nu a luat în serios înainte de turneu. Japoneză Ray Higuchi.

Vladimer khinchegashvili a câștigat la puncte. Acum rang campion olimpic, el se pregătește pentru următorii începe.

Copyright © 2018 ro.birmiss.com. Theme powered by WordPress.