Sport și fitnessFotbal

Cupa Catalonia - una dintre campionate preferate spaniole

Nu este un secret faptul că cel mai popular sport în rândul populației lumii este fotbalul. Acest joc captivant a câștigat inimile a milioane de telespectatori. Acesta funcționează frontiera: indiferent de sex, rasă și vârstă, fotbal unește întregul continent.

Un număr foarte mare de diferite campionate, dedicat acestui sport, are loc anual în diferite părți ale planetei noastre. Fiecare dintre aceste evenimente - este un eveniment de bun venit pentru fanii. În ceea ce copiii sunt așteaptă cu nerăbdare să Anul Nou, pentru ca fanii de fotbal sunt în așteptare pentru Cupa Cataluniei, Cupa Mondială, Liga Campionilor sau Cupa UEFA. concursuri internaționale în curs de această natură sunt colectate de audiență de zece ori mai mult decât orice alt sport.

Fotbal în Spania

Este demn de remarcat faptul că doar câteva țări, care sunt deosebit de pasionat de fotbal pot fi identificate în Europa. Acest sport face parte din cultura lor. Pentru aceste țări se referă la Spania. Pe teritoriul statului monarhice a avut loc o varietate de turnee, în cazul în care participanții nu sunt echipa doar pentru bărbați, dar, de asemenea, echipe de femei frumoase.

Cupa Catalonia - aceasta este una dintre cele mai populare campionate de fotbal, care are loc între cluburile provincie omonime Regatul Spaniei. În aceste competiții care implică echipe care fac parte din prima, a doua sau a treia divizie. Este de remarcat că această cupă a fost jucat peste douăzeci și patru de ani. Inceputul acestui campionat a fost inițiat în 1984. Cu toate acestea, numai după cinci ani de la Cupa Catalunya a fost recunoscut oficial. Din 1989, în fiecare an, de obicei, în timpul verii, Federația spaniolă de fotbal această regiune distinctă deține campionat. În 2005, regulile turneului au fost ajustări majore - și acum opt ani pentru a concura pentru titlul de cea mai bună echipă de fotbal feminin si echipe sunt femei.

Istoria campionatului spaniol

Este demn de remarcat faptul că, deoarece primii ani ai secolului XX, în Catalunia a avut loc anual diverse campionate de fotbal. Primul dintre acestea a fost Cupa Masaya. A început să publice doar de trei ori, variind de la 1900 sec. Apoi, în 1903 a fost înlocuit de Cupa Barcelona. Acest campionat a mulțumit fanilor săi doar o singură dată, oferind Campionatul de palmier din Catalonia. A avut loc până la și inclusiv 1940, cu începutul evenimentelor militare din turneu Europa a încetat să mai existe. La acel moment, țara era sub influența al doilea război mondial, cu toate că o parte specială în ea nu a luat.

campion Cupa Catalonia și a lui

După o lungă perioadă de tradiții de fotbal timp în Regatul Spaniei splendidă a fost reluată regiunea independentă. Pasiunea fanilor sportului a găsit un loc și timp pentru eliberarea sa din afara - au contribuit la acest provenit Cupa Catalonia.

Colectate sub „aripa“ din cele patru provincii din această regiune a Spaniei, pe lângă peisajele fantastice și frumusețea arhitecturală, este de renume mondial echipe de fotbal. Una dintre cele mai strălucitoare stele ale sport „orizont“ este, fără îndoială, „Barcelona“. Acest club de fotbal a colectat în structura unora dintre cei mai buni jucători din toate timpurile. În istoria acestei „Barcelona“ a câștigat turneul de fotbal în Cupa catalane de șapte ori. Până de curând, echipa a lucrat de șase ori la rând să piardă teren în principalul său rival spaniol „Hispaniola.“ Acesta sa întâlnit cu aceasta echipa, „Barca“ la loterie trofeu de anul trecut. Lupte produce o tensiune. O remiză în scorul final a fost diluat printr-o serie de penalități. Și numai datorită portar de calificare și acuratețea atacatorii lor, clubul de fotbal „Barcelona“ a dobândit o ceașcă de Catalonia în 2013, apucând victoria a șaptea a „picioare“ ale candidatului.