Islamul Timurziev. O carieră scurtă, dar genial în sport

Islam Timurziyev născut 09 ianuarie 1983 în orașul Nazran în Cecenă-Ingușe RSSA.

Viața și tineret

Potrivit părinților săi, Islamul a fost întotdeauna un copil liniștit, dar a devenit interesat de box, în doar doisprezece ani, și apoi numai pentru că orașul nu a avut alte secțiuni. De la primele sesiuni de antrenori a observat că Islamul se distinge de restul tehnicii și performanță bună băieți. El a devenit primul antrenor Timurzieva Evolev Bashir, care a făcut o mulțime, așa cum este de multe ori a subliniat el însuși un luptător pentru el.

Deja în cei 16 ani de tineri boxer merge în primul său turneu major. Este această competiție a fost începutul unei cariere profesionale de sport Timurzieva Islam.

cariera stadiu incipient

În 1999, tipul a câștigat Campionatul European, care a participat la cadeții. atlet antrenat din greu în următorii câțiva ani și a participat la mai puțin importante evenimente. Cu toate acestea, deja în 2001 Islam Timurziev in varsta de 18 ani se merge la Campionatul European printre juniori. La campionat, puțini se așteaptă rezultate majore de boxer rus, dar, împotriva tuturor așteptărilor, el a câștigat. În același 2001, un tânăr boxer va câștiga un alt premiu - statutul de campion rus printre colegii lor. În 2003, Islamul câștigă din nou în competiție unul cu altul opus armatei. În același an, el a ocupat locul al treilea în campionatul Rusiei în rândul adulților. Timurzieva la acel moment a fost de doar 20 de ani, iar el a prezis un mare viitor în acest sport. În 2004, categoria grea rezuma de scena lui victorie cariera timpurie și campionatul Rusiei. Un astfel de succes părea improbabil pentru un luptător în vârstă de 21 de ani. Pentru a onora un boxer în același timp, el nu sa oprit și a continuat să se dezvolte și să avanseze.

etapă târzie a carierei

Era de așteptat ca 2005 va fi cel mai mare succes din cariera unui boxer Islam Timurzieva. Având în vedere forma pe care a câștigat atlet, mulți analiști prezis că multe victorii în acest an.

Islamul este invitat la echipa națională a Rusiei în box amator, iar el ia parte la Cupa Mondială, care a avut loc la Moscova. Echipa rusă a câștigat turneul, și lupta cea mai vie devine finală, care se va alătura Islam Timurziyev și atlet cubanez Odlanier Solis. De obicei, cele mai multe dintre luptele sale prin knock-out rus terminat, dar aici el va fi capabil să câștige doar pe punctele care-l rasstrolo puternic, așa cum el însuși a recunoscut după un anumit timp.

Este important de remarcat faptul că toate bătăliile Islamului Timurzieva au fost incredibil de distractiv. Nouă din zece lupte atlet de finisare knockout, și confirmă încă o dată nivelul cel mai înalt.

În 2005 a existat un alt eveniment important în viața Timurzieva - el devine un grad de colegiu. Se părea ca și în cazul în care sportivul pentru a asigura un viitor de succes, pentru că el a început să vâneze agenție de mai multe sporturi care au dorit să aducă Islamul la performanțele echipei lor. Cu toate acestea, lucrurile s-au schimbat în acel moment, când sa dovedit că boxer este bolnav. El a fost descoperit tumoare pe creier non-maligne.

Lupta împotriva bolii

Sportivul a avut de ceva timp să părăsească acest sport pentru a scăpa de probleme de sănătate. Aproape un an a fost tratat Islam Timurziev. Boala a reușit în cele din urmă să depășească. La acea vreme, în 2005, sportivul recuperat într-adevăr și a revenit pe ring. Cu toate acestea, după cum va deveni clar în câțiva ani, boala, de asemenea, va avea un efect.

Întoarceți-vă la inelul

După o scurtă perioadă de absență Islam Timurziyev sa întors la inelul și calificat pentru Campionatele Europene din Bulgaria. Ca luptător recuperat recent dintr-o boală, puțini oameni au crezut în ceea ce el se poate califica în mod realist pentru premii. Cu toate acestea, boxer Islam Timurziev și echipa sa gândit destul de diferit. După cum a devenit clar chiar la începutul turneului, un luptător este în formă bună. În final, Islamul va fi victorios în acest turneu, care va fi una dintre cele mai memorabile din cariera sa.

În 2006, sportivul a luat parte la Cupa Mondială, dar nu era nimic nu a câștigat, pentru că în timpul uneia dintre lupte a rupt brațul.

Următorul turneu major pentru Timurzieva deveni campionatul Rusiei 2007, unde va lua locul al doilea. Faptul că acest eveniment a fost dat boxer este foarte dificil, din moment ce el a început într-o stare fizică proastă. În 2007 a devenit membru al campionatului din Chicago, dar a terminat discursul său de la etapa din sferturile de finală. Pe nas a fost la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Jocurile Olimpice din 2008

Competitiile vor fi prăbușirea boxer în vârstă de 25 de ani. Sportivul a pierdut prima luptă David Price și a fost forțat să oprească participarea la turneu. Lupta cu David a fost destul de ambiguu, dar judecătorii au dat victoria la inamic al Islamului.

A fost acest meci a fost ultimul pentru categoria grea din Rusia. După Jocurile Olimpice, sportivul și-a terminat cariera. Nu există date oficiale cu privire la motivul Islamului este atât de devreme retras din sport, nu a fost. Mulți se va asocia cu boala.