Sport și fitnessSporturi în aer liber

Jocurile Olimpice 1976 (iarna) - legenda a istoriei sportive

Jocurile Olimpice 1976 (iarna) - un eveniment care a avut un sportiv foarte important și o importanță politică în vremurile de confruntare a Occidentului și Uniunea Sovietică. sistemul socialist capitalist și a încercat să demonstreze ce fel de opțiune este mai corect. După cum se poate părea ciudat, dar Jocurile Olimpice de iarnă din Innsbruck în 1976 nu a făcut excepție. Acolo transformat lupta serioasă pentru primele locuri.

URSS - cel mai bun dintre cei mai buni

Inițial, Jocurile Olimpice 1976 (iarna) a fost ca în America, în Denver. Dar locuitorii din oraș pentru a organiza un referendum a votat împotriva exploatație jocurilor. Deoarece Comitetul Olimpic a fost într-o situație dificilă. Și apoi Innsbruck a fost de acord să găzduiască un astfel de eveniment important ca Jocurile Olimpice din 1976. releu de iarnă, trebuie remarcat, deja a avut loc în acest oraș în 1964. Acest eveniment a avut 1.123 de participanți care au venit din 37 de țări. O competiție care are loc în zece discipline sportive. Lista include schi alpin, biatlon, bob, sanie, patinaj, sărituri cu schiurile, schi fond, patinaj artistic, combinat nordic și, desigur, hochei. victorie răsunătoare în competiție a câștigat sportivii ale Uniunii Sovietice. Trebuie reamintit faptul că ei au reușit să câștige 13 medalii de aur, 6 de argint și 8 de bronz. Pe locul al doilea a fost Republica Democrată Germană cu numeroase premii, cu mult în urma Uniunii Sovietice. Acest 7 medalii de aur, 5 de argint și 7 de bronz. Și reprezentanți ai Statelor Unite ale Americii a câștigat locul al treilea.

patinaj artistic

Jocurile Olimpice 1976 (iarna) a distins spectacole în figura patinaj. sportivii sovietici se dovedit perfect în această competiție. În perechi patinaj de aur a mers la Aleksandru Zaytsevu și Irina Rodnina. Victoria în dans pe gheață a fost câștigat Aleksandrom Gorshkovym și Lyudmiloy Pahomovoy. Vladimir Korolev a luat argint la simplu masculin figura patinaj. El a dus la obținerea numai de bine dovedit John Curry din Marea Britanie. Un aur în aceeași categorie, singura femeie, sa dus la Dorothy Hamill american.

schiorii

Trebuie remarcat faptul că comandanții sovietici de schi sa dovedit a fi la fel de bun ca în figura patinaj. Cursa, a avut loc la 30 de kilometri, victoria a mers Sergeyu Savelevu. Într-o competiție similară, dar la 15 km, primul loc a fost împărtășită de Evgeny Belyaev și Nikolai Bazhukov. Bronz victorie a venit în cursa echipa, oferind victoria în Finlanda. Raisa Smetanin în cursa de schi pentru 10 kilometri, a câștigat aurul la femei. Primul loc a fost sovietic și fetele în releu. Trebuie remarcat faptul că aurul este minat și sportivii sovietici în biatlon.

hochei

În orice moment, a fost un sport foarte spectaculos. La turneul, a avut loc în cadrul Jocurilor Olimpice notorii, a existat o de șase echipe Divizia A și cele mai puternice patru echipe din Divizia VI are o echipa de Divizia C. De asemenea, adaugă pre-turneu a avut loc doar pe rezultatele Campionatului Mondial din 1975 ani. Dupa ce a pierdut meciurile lui dețin în sistem sub numele de „toată lumea cu toată lumea“ - pentru 7-12 locuri. Câștigătorii apoi a jucat loc împreună 1-6-lea. amintesc mult timp Jocurile Olimpice 1976. Hochei (finală din această categorie a fost teribil) a permis echipei sovietice din nou Excel. Este demn de remarcat faptul că, în Innsbruck, nu a vrut să acționeze ca echipa Canada. Acesta este motivul pentru care, în primul rând și titlul de cele mai puternice echipe de hochei din lume au concurat echipe de Cehoslovacia și URSS. În prima jumătate a anului, am pierdut rus - adversarii au marcat deja două goluri. Dar, în al doilea, sportivii noștri au fost capabili de a lupta înapoi și pentru a patra oară pentru a dovedi că acestea sunt - campioni. Jocurile Olimpice de anul 1976 a fost o lungă perioadă de timp în istoria lumii de atunci sportivii sovietici a reușit să câștige cel mai mare număr de premii, care a fost posibilă numai.