Sport și fitnessArte martiale

Mansur Isaev: carieră sportivă și biografie

Mansur Isaev - membru al trei Cupa Mondială (2009/10/11 gg.). judoka ruși proeminenți, campion olimpic în 2012, în categoria de greutate de până la șaptezeci și trei de kilogram. De clasă mondială atlet, medaliat cu bronz al Federației Ruse la douăzeci și trei de ani, campion european în rândul tinerilor. Câștigătorul și câștigător al turneului internațional „Masters“, „Grand Prix“, „Grand Slam“, a Cupei Mondiale.

Copilăria și adolescența

Mansur Isaev, o fotografie pe care o puteți vedea în acest articol, sa născut la douăzeci și treilea, în septembrie 1986, în orașul Kizilurt (Daghestan). Părintele Mustafa judoka Isaev - avar de naționalitate. Mamă, Asiyat Isayev - kumychka. Judo Mansour a început opt ani. În secțiunea acestui sport a adus tatăl viitorului campion olimpic.

Primul antrenor al băiatului a fost D. Magomedov. Mansour în 2006 , a devenit un avocat pentru regiunea Chelyabinsk, am început să - l antreneze în acest timp Miller. Purtat în sport, judoka Dagestan nu a uitat despre educația și înscriși în DSU. În 2009, el a primit o diplomă în economie.

turnee internaționale

Mansur Isaev, a cărui biografie este în strânsă legătură cu acest sport, a participat la trei campionate mondiale. Debut pentru campionatul mondial a avut loc la Rotterdam în 2009. Acolo sportivul a fost în măsură să ia locul al treilea și o medalie de bronz. În 2010 și 2011. Premiile nu a reușit să ia.

Iar în 2012 , Campionatul European Isayev și toate au arătat rezultatul a fost a șaptea. Pe parcursul perioadei 2010 - 2012 a fost făcută în trei turnee majore în mod echitabil, judoka. În primul rând, în Japonia, în turneul „Grand Slam“, apoi în Țările de Jos, „Grand Prix“ și „Masters“ în Republica Kazahstan. În fiecare dintre aceste evenimente, el a urcat pe podium.

campion olimpic

După o performanță de succes la Jocurile Olimpice de la Londra, Mansur Isaev împărtășit sentimentele sale. El a spus că se simte calm în inimă, așa cum crede că este cel mai bun judoka din lume (la momentul respectiv).

El a fost într-adevăr ceva să fie mândru, pentru că la această olimpiadă Isaev a câștigat lupta finală în categoria până la șaptezeci și trei de kilograme de atlet japonez Riki Nakaya. Astfel, el a devenit un campion olimpic, a primit o medalie de aur comemorative.

Și înainte de final a învins spaniolul W. Uematsu, R. Oruzhova azerilor, reprezentantul Mongoliei, N. V. Saindzhargala și coreeană Chung. Mark este un meci de semifinală cu judoka coreeană. El la acel moment a fost un campion mondial de doua ori. Aceasta a fost a șaptea reuniune le pe saltea. Toate cele șase Isaev anterioare a pierdut și apoi a fost dornici de a remedia situația.

Rivalii s-au grabit la fiecare răspândire, alte degete, încercând să lovească un rever și să aibă o centură de bună aderență. Isaev s-au retras și coreeană continuă să crească. La un moment dat, coreeană uitat vigilență și s-au grabit la atlet rus, fără a avea grija de echilibru. Isaev a profitat de moment, a făcut ăsteia și a aruncat tatami coreeană. Deci, el a luat victoria în lupta semifinală.

În final, Mansur Isaev a trebuit să se întâlnească cu japoneză Riki Nakaya. Reuniunea a început cu prudență, marja de eroare la sportivi nu a fost. Isaev a petrecut mai întâi un atac periculos, care nu a reușit. Până la sfârșitul celui de al patrulea minut Mansour a avut o primire bună și a câștigat un avantaj, care este în măsură să dețină până la sfârșitul meciului. Ca urmare, el a fost acordat victoria.

Pentru creditul rus judoka, după victoria, el nu a devenit vanitos, și păstrat un profil scăzut. El a spus doar că el era încrezător. Trebuie remarcat faptul că aceasta a fost a doua victorie a luptatorilor la Olimpiada de la Londra. Înainte de aceasta, sportivii noștri nu au putut lua de aur medalii olimpice (judo) pentru treizeci și doi de ani.

emoții pentru sportivi

Mansur Isaev nu a arunca cuvinte mari și-a exprimat doar recunoștința profundă față de antrenor E. Gamba. Mai târziu, el a spus că ajustează doar pentru aurul olimpic. El a menționat că el a fost fericit să câștige în finală a fost un atlet japonez. Că Japonia este strămoș al sportului. Prin urmare, pentru a câștiga judo din această țară - o mare onoare.

Mai târziu sa aflat că Mansoor efectuate la Jocurile Olimpice cu un prejudiciu. Dar nu a împiedicat să devină proprietarul de o medalie de aur.

milionar

Ministrul rus al Sportului V. Mutko remarcat faptul că toți sportivii ruși a câștigat medalia de aur la Olimpiada de la Londra, a primit patru milioane de ruble. În primul rând, trebuie să plătească toate forței de muncă, și în al doilea rând, o bună stimulare nimeni nu a intervenit, în opinia Mutko. De asemenea, au descoperit ca unii olimpici au primit premiul nu numai de la stat, ci din șefii regiunilor. Oamenii de afaceri, de asemenea, a refuzat să felicit și să le mulțumesc campioni. Mansour nu a înșelat, și a găsit recompensa lui, devenind un milionar.

onoruri

În august 2012, după triumful din Londra, Mansur Isaev a acordat doua premii onorifice. el a primit Ordinul Prieteniei al treisprezecelea august. Ei l-au acordat pentru contribuția sa la dezvoltarea sportului și a educației fizice și mari realizări la Jocurile Olimpice de la Londra. O săptămână mai târziu, Mansur Isaev a primit titlul de Maestru Emerit al Sportului al Federației Ruse.

hobby-uri

Pentru Mansour sport - stil de viață. Judo îl ajută să modeleze caracterul și disciplina. El însuși recunoaște că uneori este leneș și nu respectă tratament. Concursul este asistat de coaching atitudine și o stare de spirit buna.

În timpul liber, îi place să se relaxeze cu prietenii. De la preferințele culinare evidențiază miracolul cu smântână - o plăcinte de munte, care sunt realizate cu diverse umpluturi. Filmele sale preferate - „Gladiator“, „Lock, Stock și două butoaie fumat.“ De la actori, cum ar fi Monica Bellucci, Brad Pitt, Will Smith, Scarlett Johansson.