Sport și fitnessArte martiale

Misa Aloyan: biografia boxerului

Misha Aloyan este un boxer, Maestru onorat al Sportului al Federației Ruse. De trei ori a devenit campion al Rusiei, este campion al Europei. De asemenea, Aloyan este un campion mondial de două ori, câștigător al Olimpiadei.

Copilăria și primii pași în box

Misha Aloyan sa născut la douăzeci și trei august 1988 în satul Bambakshat, districtul Oktemberyan din Armenia. În 1997, sa mutat cu părinții săi în orașul Novokuznetsk. Acolo a început boxul. Nikolay Salikhov pregătea Misa. După un timp sa mutat la Novosibirsk.

Trebuie remarcat faptul că Misha a început boxul, ca să zic așa, accidental. Deci, sa dovedit că în Novokuznetsk a studiat la școala №54, este situat în zona "Kuibyshev". Acesta este un sector privat al orașului, considerat a fi dificil din punct de vedere social. Misa adesea trebuia să lupte cu alți băieți pe stradă. Apropo, a fost văzut de antrenorul Nikolai Salikhov și a fost invitat să meargă la secțiunea de box.

Misha Aloyan sa dovedit a fi un tip capabil. Primele sale concursuri au avut loc în 1998. A fost turneul de Anul Nou de la Osinniki. În acel moment, el a fost box în numai câteva luni, dar a reușit să câștige acest turneu în categoria sa de greutate.

Viitorul sportiv nu a ratat de formare și a obținut rezultate bune în ring într-un timp scurt. La școală a studiat, de asemenea, cu succes, nu avea triple. Acest lucru nu a putut decât să se bucure de părinții care nu au interferat cu entuziasmul său, deși el a venit de multe ori acasă zdruncinat. Misa a spus întotdeauna că îi place să învețe. După absolvirea școlii a absolvit un colegiu profesional și a obținut o profesie de avocat.

În 2004, Misa Aloyan a fost deja angajată într-un grup de tineri sub îndrumarea unui instructor cu experiență, Yuri Chuvashov. Acest mentor a pregătit competent un tip talentat. Într-un timp scurt, antrenorul și boxerul ar putea obține rezultate foarte bune. În decembrie 2005, Aloyan a devenit proprietarul Cupa Federației Ruse printre tineri. Pentru lupta finală Misha Aloyan a primit titlul de Master of Sports. A fost inclus în echipa națională a tinerilor din țară.

Cariera incipienta

În 2007, Misa Aloyan a câștigat titlul de campion al Rusiei în rândul tinerilor. În același an a participat la Campionatul European de Tineret, unde a câștigat și o medalie de aur. În anul următor, a participat deja la campionatul de adulți al Rusiei și a reușit să ajungă la final. După aceasta, Aloyan a fost invitat la echipa națională (adult), cu care a participat la Cupa Mondială în capitala Rusiei. Aloyan a reușit să câștige în aceste competiții. În bătălia finală, el a învins binecunoscutul atlet cubanez, câștigătorul premiului la Jocurile Olimpice și Campionatul Mondial Andri Laffitte. După acest triumf, Misa a început să-l antreneze pe Eduard Kravtsov.

Echipa Rusia

În 2009, a avut loc un turneu în orașul Cehov, în care au participat cei mai puternici boxeri ai Federației Ruse. Potrivit rezultatelor sale, sa format componența echipei naționale. Misa Aloyan, a cărei biografie este bogată în premii și titluri, ia învins pe rivalul său George Balakshin (campion european de trei ori) și a reușit să obțină un punct de sprijin în echipa națională.

Deci a ajuns la campionatul mondial de la Milano. Acolo a ajuns ușor în semifinale, unde sa întâlnit pe ring cu boxerul mongol Togszogt Nybyayarin. Primele două runde Misha au condus la puncte, dar în cel de-al treilea sportiv mongol a reușit să obțină victoria. Ca rezultat, Misa a trebuit să se stabilească pentru o medalie de bronz.

În noiembrie 2009, Aloyan a câștigat campionatul rus. În final, el sa întâlnit din nou cu George Balakshin și a reușit să-l învingă. Acest triumf la ajutat să devină liderul echipei naționale în categoria sa de greutate.

Campion al Europei

În 2010, la Moscova a avut loc Campionatul European. Aloyan a câștigat în toate bătăliile și a devenit campion al Europei. În finală, el a jucat cu britanicul Khalid Yafai, care a câștigat puncte.

Campionatul Mondial

În 2011, Misha a devenit un campion de trei ori al Federației Ruse. Această victorie ia permis să intre în echipă, mergând la Cupa Mondială de la Baku. Spectatorii l-au înfuriat și și-au arătat lipsa de respect în toate privințele, ca și întreaga echipă armeană. Sa întâmplat din cauza conflictului Karabah.

De fiecare dată când Misha apăru în ring, agresiunea continuă. Sa dovedit că Misha a învins pe atletul Elveția Mamishadze. După aceea, pentru Aloyan a trebuit să aloce o mare gardă. El a fost urmat de o adevărată vânătoare și a încercat de mai multe ori să găsească unul, dar totul sa dovedit.

Desigur, presiunea psihologică a afectat boxerul, dar asta nu la împiedicat să ajungă la bătălia finală și să o câștige. Cu această victorie neplăcută, el a fost felicitat personal de primarul din Novosibirsk V. Gorodetsky și de atunci președintele țării D. Medvedev.

Viața personală

La data de 15 octombrie 2001, Misa Aloyan sa căsătorit cu un student de-al treilea an al Facultății de Stomatologie a NGMU Grete. Căsătoria a avut loc în orașul Novosibirsk. După nuntă, boxerul sa stabilit în final la Novosibirsk și nu intenționează să se mute la Moscova. Deși a fost chemat acolo și a oferit opțiuni de cazare.

Copyright © 2018 ro.birmiss.com. Theme powered by WordPress.