Sport și fitnessAtletism

Tanith Belbin - cunoscut american patinatoare

Tanith Belbin - cunoscut american și canadian patinatoare. Ea are dubla cetatenie, dar SUA este reprezentat în arena internațională. Ea a efectuat pe gheață cu Benjamin Agosto. Perechea au câștigat în mod repetat campionate naționale și din lume. Belbin și Agosto a terminat cariera în 2010. În acest articol, vom descrie o scurtă biografie a patinator talentat.

cariera timpurie

Tanith Belbin sa născut în Kingston (Canada) în 1984, dar a crescut în orașul Kirkland. Înainte de a se muta la Pennsylvania Aston fata de mulți ani instruiți în Canton (Michigan).

Mama viitorului patinator - Michelle - a lucrat ca designer de costume. Prin urmare, probleme cu selectarea rochii la Tanit nu a fost. La începutul anului fata de cariera sa au participat la Patinaj artistic pe gheață și dans. Dar apoi m-am decis să se concentreze pe a doua distsipilne. Belbin primul antrenor a fost Pol Virts. Sub conducerea sa, ea a participat la dans pe gheață cu Liamom Dogerti. Nu uita de fata si perechea patinaj. În această disciplină, partenerul ei a fost Ben Barukko.

nivel internațional

În 1998, Tanith Belbin sa mutat din Canada la Detroit. Igor Shpilband (nou antrenor) a pus într-un skater pereche cu Benjamin Agosto. Primul succes al sportivilor a devenit o medalie de bronz la Campionatele Mondiale de Juniori. Și apoi perechea a câștigat de argint la Campionatele SUA. Astfel, Benjamin și Tanith automat calificat pentru Jocurile Olimpice de iarnă 2002. Belbin dar nu a putut merge pe ea. Fata nu era un cetățean american.

Torino

Apoi Tanith Belbin și Benjamin Agosto a decis să se concentreze pe competițiile naționale și internaționale. Ca rezultat, sportivii câștigat de argint la campionatele mondiale și de patru ori a câștigat Campionatul Statelor Unite ale Americii. fanii în cauză tânăr a decis să ia parte la viața lor. Aceștia au semnat o petiție pentru a permite Belbin să devină cetățean al Statelor Unite înainte de termen. Unii oameni au crezut că accelerarea acestui proces nu este foarte corect. Mulți sportivi străini restante la acel moment a fost refuzată înregistrarea timpurie a cetățeniei. Dar Tanith este foarte norocos! Astfel, ea a câștigat dreptul de a participa la Jocurile Olimpice-2006. Belbin justificat pe deplin încrederea. Împreună cu Agosto atlet a câștigat argintul la Torino. Această victorie a fost pentru skateri realizarea SUA. În primul rând, un astfel de rezultat, dansatorii de gheață americani nu au arătat încă. Și în al doilea rând, ultima medalie olimpică în această disciplină a primit reprezentanți ai SUA înapoi în 1976.

Schimbarea antrenor

Curând Belbin și Agosto a câștigat al cincilea titlu la campionatele naționale. Și apoi ne-am dus la campionatul mondial. Există un cuplu a venit la al patrulea din cauza o scădere Tanith Belbin în programul de dans obligatoriu. În 2008, patinatorii au decis să scape de Igor Shpilband, care le-a antrenat timp de aproape zece ani la rând. Noi profesori și Benjamin Tanit a devenit Ghenadie Karponosov și Natalia Linichuk.

2008-2009

La începutul sezonului Belbin și Agosto a câștigat două medalii de argint la Grand Prix „Cupa din China“ și „Skate America“. În dansul original, Benjamin rănit spate, iar din finala a trebuit să fie abandonată. Din acest motiv, perechea a ratat competiția țară. Cu toate acestea Agosto au timp pentru a recupera pentru Cupa Mondială. Benjamin și apoi Tanith luat argint. Doar un singur punct în fața patinatori ruși Domnina și Shabalin.

2009-2010

Sezonul a început cu o pereche de victorii la etapele de Grand Prix. Dar apoi Tanith a avut probleme cu sănătate, și sportivii au refuzat să participe la finala. Campionatul Național 2010 Agosto și Belbin recunoscut mai tineri Charli Uaytu si Meryl Davis. Apoi, cei doi au luat parte la Jocurile Olimpice de la Vancouver, care a fost în măsură să ia doar un loc 4. Apoi, în loc de a merge la Cupa Mondială, Benjamin și Tanit a plecat in turneu cu spectacolul „Smakers Stars“. Dupa ce a absolvit tânăr a anunțat retragerea sa.