Sport și fitnessAtletism

Mariya Savinova: realizări sportive și biografie

Mariya Savinova - succes runner Rusă. Unul dintre sportivii cele mai decorate din Rusia post-sovietică, câștigător al campionatului mondial. Participant scandal marele dopaj.

Copilăria și adolescența

Ea a fost născut în 1985 în Chelyabinsk rece. Ea nu a imaginat că viața mea ar lega cu care rulează. La o vârstă fragedă, ea a fost pasionat de dans și visează să devină cândva că o dansatoare adevărată. Cu vârsta, prioritățile s-au schimbat, iar acum ea a jucat badminton. Este demn de remarcat faptul că a reușit și chiar a devenit o lecție în acest Savinova candidat pentru maestru al sportului.

Rularea Maria a început să practice destul de accident. Am venit cu o prietenă în secțiune și a decis să organizeze un exercițiu. antrenorul Faimosul Maslova a văzut-o și sa oferit să o antreneze în mod constant. Mariya Savinova nu a rezistat, pentru că ea a iubit sportul și a făcut exact ceea ce fac opiniile sale. În viitor, se va sta foarte mult de la colegii lor și va începe în curând să arate talentul lor.

În 2003, Maria este trimis la campionatul de juniori al Rusiei. Nimeni nu a crezut că poate câștiga nimic, dar ea a câștigat o medalie de bronz. În același an, ea a câștigat medalia de bronz și Campionatul European de tineret. Din moment ce un alergător a început să fie luată în serios, nu numai în competițiile la nivel de stat, ci și în Europa. La vârsta de nouăsprezece a câștigat argintul în Campionatul Rusiei la opt metri distanță un kilometru și jumătate.

carieră pentru adulți

După succesul la nivel de tineret atlet pentru o lungă perioadă de timp nu am putut realiza nimic în competiția pentru adulți. Savinova decide că, în cazul antrenor, și se duce la Vladimir Kazarin.

Cu noul antrenor de premii îmbunătățit semnificativ, dar majore încă să fie găsit. În 2008, ea a fost trimisă la campionatul mondial din Valencia, dar este nevoie de doar un loc al XVI-lea. Devine un progres real în 2009. Ea a câștigat campionatul Rusiei, și, de asemenea, a câștigat Campionatul European. După acest sezon Savinova deveni un atlet respectat în lume.

2010 sa dovedit a fi chiar mai mult succes. Ea a câștigat primul loc la campionate mondiale, precum și la Campionatele Europene. Este demn de remarcat faptul că toate premiile au fost câștigate în femei opt metri. Nimeni nu este absolut surprins de faptul că, în anul următor din nou Savinova a câștigat campionatul mondial.

În 2013, campionatul internațional a avut loc în Rusia, dar acest atlet a luat doar locul al doilea. Pentru alți alergători, acest rezultat ar fi considerat un succes, dar Maria a spus că ea ar putea obține rezultate mai bune.

Jocurile Olimpice

Viitorul campion olimpic Mariya Savinova El a continuat primele jocuri din lume în douăzeci și șapte de ani. Pentru sportivi această vârstă este considerat a fi foarte impresionant, dar fata a arătat că ea este încă prea devreme pentru a scrie off. La competițiile de la Londra, ea a devenit prima în depărtare opt sute de metri, și a arătat rezultatul de 1 minut 56,19 secunde.

Runner întors acasă victorios, și, ca unul dintre cei mai puternici sportivi din lume. Se pare că, din cauza vârstei Maria nu va mai afișa rezultate bune după Jocurile de vară, dar nu a fost așa. Ea va câștiga mult mai multe victorii, în ciuda faptului că ea a fost de aproape treizeci de ani.

Mariya Savinova: scandal de dopaj

În 2015, evenimentul se va întâmpla rezonanță. Se întâmplă că mulți sportivi ruși acuzat de utilizarea de droguri ilicite. Printre această listă, și voință Savinova. Desigur, toate vor contesta această decizie, dar în agenția anti-doping pentru a fi siguri că sportivii folosit de fapt, medicamentele care sunt interzise prin convenții internaționale. Ca urmare, sa decis că Maria înmărmurit. Oficialii doresc să-i lipsească de toate interdicția premii și durata de viață de la participarea la concursuri de orice nivel. Este demn de remarcat faptul că descalifică aduna și antrenor campion. În acest moment, decizia finală nu este acceptată, iar ultimele studii.

Mariya Savinova sigur dacă acesta este descalificat, este complet greșit, pentru că dopajul nu este acceptat.

viaţa personală

Soțul fată este, de asemenea, destul de bine-cunoscut personalitate în lumea de atletism. Numele lui este Aleksey Farnosov. Tinerii au cunoscut de mult unul de altul, pentru că a face un singur antrenor. La început, ei doar sa întâlnit, dar în 2010 a decis să-și legalizeze relația lor. Cinci ani de la nunta, cuplul primul copil sa născut.

Mariya Savinova este un mare atlet. În ciuda faptului că acesta era lipsit de toate onorurile și titlurile, toate vor aminti ca fiind unul dintre cei mai puternici alergători din lume. O altă dovadă a acestui lucru - câteva premii la nivel de stat, printre care există Ordinul Prieteniei. Este demn de remarcat faptul că acesta este obținut numai acei sportivi care într-adevăr au reușit să realizeze o mulțime.

Copyright © 2018 ro.birmiss.com. Theme powered by WordPress.