Sport și fitnessSporturi extreme

Sebastian Vettel. Faptele de viață

Modern „Formula 1“ este de neconceput fără unul dintre cele mai mari șoferii de cursă tot timpul, al cărui nume este Sebastian Vettel. Caracterul său campionat, înmulțit cu persistența germană și pedanteria, au făcut munca lor, asigurându-i succes.

O stea se naște

Sebastian Vettel sa născut în Germania, 03 iulie 1987. Locul nașterii a fost orașul Heppenheim. Este de remarcat faptul că, înainte de a fi în curse „stabil“ „Formula“, tipul a visat mult timp de a deveni o cântăreață. Cu toate acestea, cariera actorului nu a fost disponibil pentru el, deoarece el vocal complet absent. Dar, în exces era tot ceea ce era necesar pentru adevărat campion: voința, un cap rece, răbdare și o dorință arzătoare de a câștiga.

cariera timpurie

Sebastian Vettel a facut debutul in spatele volanului unui sport masina la vârsta de șapte ani, luând parte la concursuri în Karting. După doar câțiva ani, el a devenit recunoscut rege al curselor. Și în cei 16 ani a avut o șansă de a încerca mâna lor la volanul masinii, „Formula 1“, în cazul în care Sebastian a fost în măsură să încerce mai întâi să câștige primul loc în campionatul german.

La vârsta de 18 ani, tanarul pilot devine un participant al Campionatului European, „Formula 3“. Sezonul de debut pentru tipul sa dovedit a fi foarte de succes - 64 puncte oferit destul de un al cincilea turneu de mare loc novice. După o perioadă relativ scurtă de timp, șoferul își petrece viața în primele teste în cursa regală. Prima sa masina devine Williams. Deja în doar un an, germanul a devenit argint medaliata la etapa competițiilor mondiale, „Formula-Renault“. În cursa a fost al doilea la linia de sosire, dar mai târziu a fost declarat câștigător, deoarece a venit mai repede concurent a fost descalificat.

În primul podium în „Formula 1“

În 2006, cu puțin timp înainte de stadiul de „Formula 1“, în Turcia, Sebastian Vettel ofotsialnym devenit al treilea șofer în echipa BMW. Parcursul sezonului, tinerii și promițătoare atlet de mai multe ori a fost în mașină, când a avut loc sesiune de liberă practică. Și deja în 2007, Sebastian a fost aprobat pe driverul post test pentru BMW Sauber. Acest sezon este același, iar debutul calaretului in Grand Prix-ul, „Formula 1“. Sa întâmplat ca pilotul principal al echipei - Kubica - sa dovedit a fi rănit, iar Vettel a ajuns la volanul unei mașini. Și trebuie să spun că Sebastian nu a ratat, tastarea în prima sa cursa de un punct, fiind la linia de sosire a opta. Dar atunci cariera sa a continuat să-pilot în prima echipa Toro Rosso, unde a luat primul său pole și primul loc în cursa. Sa întâmplat în cursa 2008, în Italia, când în ploaie Sebastian ar putea deveni prima și a stabilit un record mondial ca cel mai tanar pilot din istoria prestigiosului turneu vreodată să câștige și cursa, și calificări.

perioada de glorie

În 2009, cal de curse Sebastian Vettel Este echipa Red Bull, venind pe de înlocuire care a părăsit „stabilă“ David Coulthard. În acest sezon, Prodigy german a reușit să câștige o victorie în cele patru etape, și să fie la sfârșitul celui de al doilea sezon.

Deja în Vettel a devenit o adevărată vedetă a sezonului 2010, „Formula 1“. Vorbind de cifre seci, el a câștigat cinci curse înainte de 4 puncte cel mai apropiat urmăritor Alonso a devenit campion la 23 de ani.

În 2011, principalul rival al germanilor a fost de careu , Mark Webber. Dar australian nu a putut obține, împreună cu echipa și el nu a arătat rezultate mai mari decât contribuit în mod semnificativ înfrîngerea. În final, Vettel, după ce a apărut de 11 ori pe podium în primul rând, a luat al doilea titlu. Astfel, acesta are avantajul față de al doilea medaliat a fost de 122 de puncte.

2012. Fernando Alonso și Sebastian Vettel, o fotografie din care la acel moment au fost reproduse de milioane de exemplare în întreaga lume, din nou rivali feroce a devenit pe pista. În prima jumătate a sezonului el a fost înainte de experimentat spaniolul, dar în cele din urmă sa dovedit a fi un campion german din nou, care a fost în măsură să joace pentru acumulatorul său cursele finale.

În sezonul 2013, până în vara de conducere purtat o luptă încăpățânată între Hamilton, Raikkonen, Alonso și, desigur, Vettel. Dar, după vacanța de vară, Sebastian a demonstrat încă o dată cel mai înalt profesionalism și, după ce a câștigat 9 victorii într-un rând, tare și a pus cu încredere capăt lupta pentru palma. Ca rezultat - 4 ani 4 curse și titluri. Rezultat mare!

2014 a fost marcată de introducerea unor noi reguli, care a avut ca rezultat Vettel a fost din liderii cușcă. În cele din urmă el ia decizia finală de a părăsi echipa și a semnat un contract pe trei ani cu Ferrari.