Sport și fitnessAtletism

Elena Șușunova. Biografie, realizări, premii

Atunci când o persoană este în măsură să controleze corpul, este considerat o abilitate, și de un astfel de spectacol pentru a viziona foarte distractiv. Din cele mai vechi timpuri, yoga orientală a arătat cea mai mare arta posesia corpului fizic. In vest, ea a început să imite, dar, din păcate, sensul spiritual a fost pierdut. Astfel, în secolul VIII î.Hr., grecii antici a fost cuvântul „gimnastica“. Dar, cu mult înainte ca și până în prezent în China exerciții de gimnastică folosite în scopuri medicinale. De la prima Olimpiada din timpurile moderne, acest sport a fost o dată inclusă într-un program pentru bărbați. Din 1928 a început să acționeze în mod oficial cu privire la Jocurile Olimpice și femeile. În cei 30 de ani ai Uniunii Sovietice a început pregătirea sportivilor pe scena internațională. În istoria unuia dintre eroina de acest lucru nu este destul de ușor un sport acum vom descrie.

Situația de fapt din biografia

Shushunova Elena Lvovna sa născut 23 aprilie 1969 în URSS, în Leningrad (numele actual al Sankt-Petersburg, Rusia). Familia a trăit pur și simplu, discret și a trebuit doar să realizeze prin munca grea. Anterior, formatori a mers la școală și sa uitat după secțiunea de sport pentru copii săi, care li se potrivește pe date externe. Sau vizionarea mișcările lor în clasele de educație fizică, în căutarea pentru tineri campioni viitori. Și Helen a observat în clasa I și a invitat la o școală de sport primul său antrenor în gimnastică - Rubtsova G. I. în așa fel încât flexibilitatea, coordonarea motorie la copii se dezvoltă în primii ani, sportivii au trebuit să se uite aproape de la grădiniță, astfel încât să nu să rateze punctul de dezvoltare, în caz contrar propoziția - nu vei realiza nimic în sala de gimnastică.

Primele teste

Dar greu de formare copilărească la o vârstă fragedă a dat prima defalcare. Dupa cativa ani dificili de tineri Elena Șușunova nu a vrut să practice mai mult din cauza presupusei lipse de rezultate bune. Dar condițiile erau foarte dure. Anterior, au fost laminate rogojini de siguranță, așa cum sunt acum. Gimnastele antrenat doar pe covor, pe care mulți se află acum pe podea. Având în vedere că acest lucru este atât de incredibil de sport traumatic, și chiar și pentru fete, de multe ori de formare a fost de nesuportat. Deoarece mulți oameni nu ajung la rezultate mari. În acest moment, mama mea a calmat Elena Șușunova fiica, inveseli, nu primesc imediat totul perfect, repetiția abilități lustruite de ani de zile, chiar zeci de ani.

prima victorie

Calea a fost continuată sub îndrumarea antrenorului Yatchenko TN exercitarea Persistent la mentorul său Govrichenkova VN, la zece ani maestru Elena Șușunova de sport. Trei ani mai târziu, a câștigat exercițiu podea Junior Campionatul European din 1982. Apoi, turnat victoria în campionatele naționale din toate speciile din gimnastica. În 1983 a câștigat Cupa URSS , în toate- în jurul valorii de , confirmând apoi mai mult de un an pentru a fi superioară 1985-1988 (numai în 1984 a fost distins cu medalia de bronz). Apoi au urmat performanțele câștigătoare la campionatele mondiale.

campion de aur

În sportivi a fost o altă încercare de a finaliza o cariera, dar de data aceasta antrenorul a jucat un rol de îndrumare esențial, și pentru un motiv bun. La Montreal (Canada) în 1985 Elena Șușunova (gimnasta cu o mare rezistenta) a câștigat trei medalii de aur. Deși ea a fost al 17-lea, după patina gratuit. După atlet campionat echipa a urcat la poziția a cincea (dar a luat primele trei în finala concursului). Unii antrenori fler realizase încă Elena la echipă, și le-a plătit. A devenit campion mondial în triplu absolută superioritate, echipa și seiful. În același an, în Campionatele Europene de la Helsinki, Elena - Maestru Emerit al Sportului, el a câștigat patru medalii de aur (toate în jurul valorii de, sărituri, exerciții de podea și baruri paralele), plus una de bronz la cele mai dificile pentru exercitarea ei pe barna.

Bucurie și lacrimi

1987 a fost o lacrimă pentru Elena atât bucurie și tristețe. Ea a devenit proprietarul record absolut la Jocurile Mondiale Universitatea din Zagreb (Iugoslavia). Elena Șușunova a luat toate cele 6 medalii de aur la gimnastica de la adversarii lor. La Moscova a avut loc Campionatul European, Elena a câștigat bolta și a fost prins pentru al treilea loc pe podium în toate- în jurul valorii. Dar, în Cupa Mondială în același an în Olanda (Rotterdam) au fost lacrimi amare. Deși, ce trist? Elena - Maestru Emerit al Sportului, a câștigat două de aur (exercițiu de sol și sărituri), trei de argint (exerciții de pe bârnă, competițiile echipa de toate în jurul și), o medalie de bronz pentru exerciții la paralele. Ceea ce nu a fost în acest campionat? Echipa Toate femeile din URSS a fost plâns, și va aminti tot restul vieții toate difuzoarele în timp ce fetele. Ei au pierdut echipa de campionat mondial, oferind echipa România doar o sutime de puncte! A fost foarte trist, încă își amintește Elena despre asta.

Mult așteptata pentru anul Elena Șușunova olimpic, 1988 (Seul, Coreea) a prezentat de aur râvnit în toate și în jurul echipei competiții. Elena a colectat, de asemenea, tot felul de medalii la această olimpiadă - argint în declarațiile de pe bârnă și bronz - pe barele inegale. Acum, în cele din urmă, vă puteți relaxa un pic. Dar Elena a stabilit imediat un nou antrenor asistent în echipa națională, în cazul în care ea a fost de a arăta corectitudinea exercițiilor. Ea a rupt spiritul sportului câștigătoare gimnastă. În această etapă, el a decis să pună capăt carierei sale, Elena Șușunova.

viaţa personală

În 1991, sportivul a absolvit Institutul de Stat de Educație Fizică și Sport Lesgaft PF în St. Petersburg. El sa căsătorit și a avut un fiu. Elena în cele din urmă Shushunova odihnit fizic, dar mental continuă să lucreze pentru binele tuturor. Ea a fost invitat să efectueze diverse campionate în sportul său preferat. Până în 2014, Elena a ocupat în mod oficial biroul administrativ în orașul său natal pentru pozițiile de pe comisia de cultură fizică și sport.

Ea a fost distins cu medalia „Pentru Muncii“ și Ordinul a banner-ului Red Muncii. Ea încă mai continuă să trăiască modest în orașul său natal cu familia și părinții săi.

Copyright © 2018 ro.birmiss.com. Theme powered by WordPress.