Sport și fitnessFotbal

FIFA World Cup 1998. Echipe, scoruri

1998 FIFA World Cup a avut loc în Franța, în mai multe orașe, și a adus fiecare alte echipe de top din intreaga lume, reprezentand onoarea țării lor. Cu toate acestea, ar putea câștiga doar unul, asa ca ei au luptat cu toată forța la ultimele secunde de lupta pentru fiecare minge. Acest campionat a fost al șaisprezecelea din istorie, și a fost ținut ca de obicei în timpul verii. Cântec de Cupa Vieții Ricky Martin (versiunea în limba engleză a lovit sale La Copa de la Vida) - imnul oficial pentru 1998 FIFA World Cup. Fie că acest turneu a fost diferit de toate cele anterioare? El nu este doar diferit, dar a fost revoluționar schimbat de la finala turneului pentru prima dată a fost douăzeci și patru de echipe, câte treizeci și doi. Cu toate acestea, Cupa Mondială din 1998 amintit, desigur, nu numai acest lucru, dar, de asemenea, un număr foarte mare de meciuri interesante.

loc de întâlnire

Fiecare persoană este pe deplin el însuși, care a găzduit Cupa Mondială de fotbal din 1998 - sa întâmplat în Franța. Dar este de remarcat faptul că meciurile din partea finală a turneului are loc o dată în zece orașe din țară. În acest caz, implicate erau stadioane la fel de mare, cum ar fi „Velodrome“ din Marsilia (60 de milioane de telespectatori) și „Parc des Princes“ din Paris (49 mii persoane), și mici - „Parc Lescure“ din Bordeaux și „La Mosson“ în Montpellier (conținând nu mai mult de 35 mii de spectatori). Cel mai mare stadion al turneului a fost „Stade de France“ , în Sen deni, care găzduiește 80.000 de spectatori. După cum puteți vedea, orașul și stadionul unde a avut loc campionatul, au fost foarte diverse, dar ele împărtășesc spiritul turneului, care a avut loc pentru o lună doar picioarele în toată țara. înrădăcinare franceză pentru echipa națională, dar, de asemenea, un număr foarte mare de oameni din alte țări au venit să sprijine lor favorite.

faza grupelor

FIFA World Cup 1998, după cum știți, a fost extins la 32 de echipe - respectiv, iar numărul de grupuri a fost crescut la opt. Ca urmare, de la fiecare grup de două comenzi, care apoi sunt redate împreună în finală 1/8. În grupa A au fost favoritele campionatului în societățile din Brazilia și norvegienilor Scoțiană marocani. Așteptat de la grupul a fost brazilienii și norvegiană cu șase și cinci puncte, respectiv.

În grupa B au fost chilieni, italieni, austrieci și Camerunezii, și aici, de asemenea, nu au existat surprize - italienii și chilieni din grup, este că echipa națională Chile a făcut abia, dupa ce a jucat trei meciuri la egalitate, se așteaptă deși de la ea mult mai mult.

În grupa C, au fost gazdele campionatului, care a trecut cu ușurință la runda următoare, castigand toate meciurile victorii. compania franceză a făcut danezii, lăsând în urmă Africa de Sud și Arabia Saudită. Dar, în grupa D a avut o primă surpriză - în playoff nu a părăsit echipa spaniolă care a pierdut deschiderea campionatului, echipa națională a Nigeriei, care a câștigat în cele din urmă primul loc în grup, în timp ce cea de a doua sa dovedit a Paraguay. Bulgaria, cu un singur punct terminat pe ultimul loc. În grupa E a fost o luptă foarte strânsă, iar până de curând nu a fost clar, care va fi lansat in playoff. Ca urmare, cu același număr de puncte în etapa următoare și am trecut olandeză mexican și un belgian nord-coreeni au zburat din turneu.

În grupa F, practic, totul a fost clar de la bun început - Germania și Iugoslavia au fost foarte puternice, doar Statele Unite le cel puțin o competiție ar putea face - dar ei nu au reușit, precum Iranul. O altă descoperire neașteptată a venit în grupul G - echipa națională din România a fost puternică, și într-un grup cu Anglia, Columbia și Tunisia, ea prevestea o luptă grea pentru supraviețuire. Dar, în cele din urmă românii au fost primii, lăsând în urmă columbieni, deoarece britanicii au ocupat poziția a doua. Ei bine, în ultimul grup - H - argentinienii în liniște din primul loc, croații de la al doilea, în timp ce Japonia și Jamaica au fost lăsate în afara turneului. După faza grupelor a Cupei Mondiale 1998, sa mutat la etapa de finală 1/8.

finală 1/8

În această etapă, echipa de fotbal, care a luat primele două locuri în grupurile lor, au jucat reciproc „on the fly“. Pentru a juca un meci, iar câștigătorul merge la următoarea etapă a turneului. Turneul Echipa favorita Brazilia bate echipa Chile, cu un scor de strivire de 4: 1, datorită dublei Sampaio și Ronaldo și adversarii lor viitoare Danes a învins nigerieni cu același scor - și distins Moeller, Laudrup, nisip și Helveg. Gollancz cu multă dificultate bătut iugoslavii - 2: 1, Bergkamp a deschis scorul, Komljenovic a egalat, și doar al doilea minut de adăugat Davids smuls victoria pentru echipa sa.

Meciul sa dovedit a fi britanic si argentinienii sunt foarte spectaculoase - la începutul meciului echipele schimbate a marcat un penalty, apoi Owen a adus Anglia înainte, Sanetti a egalat. În final, totul a fost decis în lovituri de departajare, în cazul în care argentinienii au fost mai norocoși. Italienii din marca lui stil catenaccio bate norvegienii 1: 0 (gol a fost marcat de Vieri), iar francezii au suferit un șoc în stadion „Stade Félix Bollaert“, pe care le vor aminti pentru o lungă perioadă de timp - în timpul regulamentar al meciului cu goluri Paraguay nu a fost, și numai în a doua jumătate a adăugat Blanc a putut înscrie un gol de aur. Germanii dintr-o dată a început să cedeze în timpul mexicanilor meci, dar Klinsmann și Bierhoff ar putea decide rezultatul în favoarea echipei naționale germane. Ei bine, croații învins românii cu scorul de 1: 0 - Suker a marcat singurul gol din penalty. În conformitate cu reglementările turneului, echipele de fotbal știu deja adversarii lor în etapa următoare.

1/4 finala

Foarte interesant meci a dat fani echipe din Brazilia și Danemarca - au deja în al doilea minut Jorgensen a adus danezii înainte, dar Bebeto a egalat zece minute mai târziu. Apoi, Rivaldo a marcat al doilea gol al danezilor, care, în a doua jumătate au putut să înscrie eforturile pentru egalizator Laudrup, dar Rivaldo a marcat de două ori și a condus brazilienii în semi-finale - 3: 2. Olandeză au reiterat meciul anterior, dar împotriva Argentinei ca rivali - Kluivert a marcat, dar după cinci minute de Lopez a egalat, și numai în timp oprire în ultimele trei minute Bergkamp a scos o victorie. Francezii au avut, de asemenea, un meci similară, faptul că nu a dezvălui câștigătorul împotriva Italiei în momentul principal și suplimentar. Dar gazdele câștigat la sancțiuni, în momentul decisiv Di Biagio a lovit bara transversală. Dar, în ultimul meci al surpriza a fost croații care shutout înfrângerea germanilor cu scorul de 3: 0 (goluri marcate Jarni, Vlaović și Suker).

1/2 finala

Semi-finale au fost două bătălii incredibile, și a constatat că primele două echipe, și au identificat două echipe care vor juca în meciul pentru locul al treilea. Într-un meci olandez și brazilienii Ronaldo a deschis scorul, iar echipa națională Țările de Jos nu a reușit să egaleze cu numai trei minute înainte de sfârșitul întâlnirii - Autorul golului a fost Kluivert. În eroul lovituri de departajare a zilei a fost Taffarel, portarul brazilian, care a lovit două din cele patru timpi olandezii în timp ce brazilienii au pus în aplicare toate cele patru. Prima jumătate a meciului francezii și croații au trecut fără goluri, dar al doilea a început foarte inteligent - pe 46 minute a deschis Suker a marcat și 47 Thuram, acesta a egalat. Și același Thuram, care a devenit eroul meciului, devansate în Franța, așa că a câștigat 2: 1, lăsând rezultatul în finală.

Meciul pentru locul al treilea

Meciul pentru locul al treilea a fost ocupat - Croația a preluat conducerea deja la 13 minute, datorită unui gol Prosinecki, dar după opt minute Zenden a egalat. 35 minute Suker croați din nou a condus înainte, și înainte de sfârșitul meciului, scorul a rămas neschimbat - 2: 1, echipa națională croată a câștigat medalia de bronz.

final

Ei bine, finala dintre gazde si favorite a fost surprinzător de o singură față. Deja în prima jumătate a anului, Zinedine Zidane a marcat de două ori în Taffarel porți, iar în al treilea minut de adăugat Emmanuel Petit îngropat brazilienii - 3: 0, iar francezii câștigă acasă Cupa Mondială.

cel mai bun marcator

Davor Suker echipei naționale Croația a fost cel mai bun marcator al turneului, marcând șase goluri în șapte jocuri. Dar este , de asemenea , demn de remarcat Kristiana Veri și Gabriel Batistuta, care a scăpat de la Shuker doar o minge, dar a petrecut două jocuri mai puțin.

Copyright © 2018 ro.birmiss.com. Theme powered by WordPress.