Sport și fitnessArte martiale

Olga Box, Halterofila ucraineană: biografie, realizări în sport

Olga Box - bine-cunoscut halterofilul ucrainean. El deține titlul de Maestru emerit al sportului. Lucrând sub supravegherea Fist Vasile, antrenorul principal al echipei naționale. De trei ori campion european.

sportivi Biografie

Olga Box sa născut în 1985 în orașul Bobrowice. Acesta este un centru de cartier din regiunea Cernigov, cu o populație de 11 de mii de oameni.

Tatal ei a fost un agent de pază, iar mama sa - o casnică. Frumos plus Olga sa dus la bunicul său, dar greutatea ei de naștere 4 kg 100 de grame. Olga a studiat Caseta din liceu cele mai obișnuite. În clasa a treia a început să practice haltere. Primul training a avut loc în subsolul școlii.

Primirea unui învățământ secundar, a intrat la Universitatea Agricolă din Lviv.

Prima competiție majoră pentru sportivi a devenit Campionatele Mondiale de la Vancouver, Canada, în 2003, când avea doar 18 ani. Cu rezultatul de 277 kg și jumătate, ea a reușit să câștige medalia de bronz. „Argint“ a fost apoi o femeie rus Albina Khomich. „Aur“ a luat chinez Dean Meyyuan.

A doua bronz a campionatului mondial

În 2006, ea a fost în măsură să repete realizarea lui. Turneul sa desfășurat pe de cealaltă parte a lumii - în Santo Domingo, în Republica Dominicană. Pentru a aclimatiza pe deplin și pentru a afișa rezultatele lor cele mai bune, du-te la concurs am avut câteva zile înainte de a începe. Pregătirea rezultatul a fost de succes.

Olga și-a îmbunătățit în mod semnificativ cifrele de anul trecut - 127 kg în 157 și în smuls curate și tresar. În total, acest lucru sa ridicat la 284 de kilograme și a fost suficient pentru a doua medalie de bronz a Cupei Mondiale din cariera sa. În al doilea rând de această dată a fost un alt chinez - Mu Shaunshuan și a câștigat Coreea de Sud Halterofila Jang Mi-am fugit. Iar rezultatul final s-au dovedit a fi - în sumă au crescut la 314 kg (30 kg mai mult decât ucrainiană). Jang Mi-a câștigat a fugit din cauza mai puține încercări utilizate.

prima victorie

Prima victorie la turneul reprezentativ IC secția „Dinamo“ a câștigat Campionatul European din Polonia Wladyslawowo în 2006. Olga rotiță efectuate în categoria de greutate de peste 75 kg și a învins cu rezultatul de 290 kg (127 și 151 în smuls în ticălosul). Cel mai apropiat presledovatelnitsa ei - Rusă Natalia Gagarina - a ridicat la 19 de kilograme mai puțin, medaliata cu bronz a devenit bulgar Iordanka atlet Apostolov.

Record Strasbourg

În aprilie 2007, el a mers la Campionatul European de la Strasbourg, Franța Olga Box. Halterofil, ca și mai înainte, el a efectuat în categoria cele mai prestigioase - de peste 75 de kilograme.

Ea îmbunătățește din nou rezultatele sale anterioare. Creste 133 de kilograme în Snatch și 160 în nesimțit. Rezultatul total de 294 de kilograme lasa câștiga ei. Mai mult decât atât, rezultatul în smuls a fost un nou record continental.

Este demn de remarcat faptul că avantajul său asupra rivalilor a fost copleșitor. Belarus Ekaterina Shkuratov, care a avut loc în al doilea rând, pierderea ei de 37 de kilograme, mai puțin pe kilogram a ridicat un alt ucrainean - Julia Dougal.

În același 2007 Olga Carton a participat la Campionatele Mondiale de la Chiang Mai, Tailanda. Victory a jucat înapoi între un coreean Jang Mi-RAN și chinez Mu Shuanshuan. Ei au stabilit un record mondial, ridicând din nou aceeași greutate totală - 319 kilograme. Și încă o dată, datorită unui număr mai mic de încercări, victoria a revenit reprezentantului Coreea de Sud.

Caseta a făcut mai rău decât în campionat european. În concluzie, acesta a dat doar 281 kg în greutate. Asta a fost suficient pentru a câștiga a doua medalie de bronz la Campionatul Mondial.

succesul european

În 2008, un reprezentant al SK „Dynamo“ este trimis la următorul campionat european - în orașul italian Lignano Sabbiadoro.

Rezultatul final este chiar mai rău decât anterior, dar în Europa nu este supusă nimeni altcineva, chiar și acele kilograme. Cu cifra de 277 de kilograme caseta devine de trei ori campion al Europei. Compatriotul ei Julia Dougal ridica 19 de kilograme mai puțin, în locul al treilea rămâne la Polul Magdalena Ufnal. Succesul în acest sport nu trec neobservate la domiciliu. Una dintre cele mai populare si preferate de sport devine haltere. Femeile care aduc țara câștigătoare în competiții internaționale, înconjurat de o atenție și grijă din partea fanilor și admiratori ai acestui sport.

Trecerea de la campion european ucrainean podium nu numai la Minsk în 2010. Ea ridică 273 de kilograme, în timp ce rusoaica Tatiana Kashirina ia 297 de lire sterline. În limba ucraineană - Silver.

Olimpiada de la Beijing

Cel mai răsunător victorie obținută la Olimpiada de la Beijing Olga Box. ridicare greutate ar putea aduce echipa națională cu 15 medalii.

Montator ucrainean ridică 277 kg (124 și 153 într-un impuls în nesimțit). Acest rezultat aduce o echipă medalie de argint. Victoria Olga a recunoscut doar rivalul etern - coreean Jang Mi-ran. Acest premiu a fost singura medalie câștigată de echipa națională ucraineană în acest sport.

scandal de dopaj

4 ani de la Jocurile Olimpice, în ajunul Jocurilor Olimpice de la Londra, un scandal major a izbucnit, a fost în inima lui haltere. Femeile participanți și câștigătorii concursului au fost monitorizate îndeaproape. În primul rând comunității internaționale interesate de rezultatele testelor de dopaj.

Din păcate pentru Haltere Federației Ucrainene, cutii de probă Olga sunt pozitive. Rezultate similare au fost demonstrate și studii repetate. Sportivul descalificat, timp de 4 ani. Ea este interzis să vorbească la orice competiție organizată sub auspiciile Federației Internaționale de Haltere.

Ea a fost unul dintre o duzină de sportivi care sunt prinsi de dopaj la Olimpiada de la Beijing. Ei au fost reprezentanți ai Rusiei, Belarus, Kazahstan, Uzbekistan, Spania, Cuba și Azerbaidjan.

Rezoluția Comitetului Olimpic Internațional dezbrăcat Box a câștigat medalia de argint, precum și cinci sportivi care au efectuat la eveniment.

Din cauza acestei decizii, Olga a fost exclus din protocolul final pentru dopaj. Locul secund a fost preluată de reprezentantul statului însuși Opeloge Ele, iar bronzul a fost în halterofil din Nigeria Mariam Usman, care nu a mai castigat nici o medalie.

Cel mai recent, Olga Box a devenit o mamă. În atlet în vârstă de 31 de ani, a cărui suspendare sa încheiat ca fiu născut recent. Copilul sa născut la creșterea de 54 cm și greutatea de 3 kg 640 grame. Este demn de remarcat faptul că mama lui a fost de aproximativ o livră mai grea la naștere. Nașterea a fost fără complicații într-una din instituțiile medicale Cernihiv. Olga este acum de recuperare și se pregătește să se întoarcă la sport.

Copyright © 2018 ro.birmiss.com. Theme powered by WordPress.